„Fatherland” – Spektakl z audiodeskrypcją

Wydarzenie odbędzie się w ramach 5. Festiwal OPEN THE DOOR
Termin i miejsce wydarzenia:
22.06.2022 (środa), godz. 19:00
Teatr Śląski im. Stanisława Wyspiańskiego w Katowicach (duża scena)
ul. Rynek 10
40-003 Katowice
Jan Mocek & Jan Mocek (Czechy)
Wstęp:

  1. • Bilety w cenie 15 zł.
  2. • Osoby z niepełnosprawnościami – 5 zł.

Kup bilet!


Spektakl Fatherland łączy elementy sztuki performance, dokumentu i filmu. Punktem wyjścia sztuki reż. Jana Mocka jest intymna, wielowątkowa sytuacja: na scenie spotyka swojego ojca, Jana Mocka, człowieka o trzydzieści cztery lata starszego od siebie. Zbieżność imion i silne fizyczne podobieństwo obu mężczyzn stanowią pretekst do eksperymentów z tożsamością, w których teraźniejszość ojca staje się przyszłością syna.
Kim będę w roku 2052? Jak zmieni się moje ciało i moje myśli? W jakim stopniu jesteśmy w stanie odejść od odziedziczonych schematów zachowań i tradycyjnych życiowych scenariuszy? Fatherland jest zaproszeniem do wspólnych rozważań o czasie, naszej relacji z naszym krajem pochodzenia oraz alternatywnych wersjach naszej przyszłości.
Poza osobistym, dokumentalnym poziomem, na którym, poprzez powtarzające się werbalne wariacje, obydwa wcielenia Jana Mocka ujawniają szczegóły autobiograficzne i swoje mikrohistorie, spektakl funkcjonuje także w wymiarze politycznym. Sztuka zgłębia temat męskości w kontekście rodziny po męskiej linii. Tłem tych rozważań jest dezintegracja, a następnie ponowne odkrycie zarówno zbiorowej jak i indywidualnej tożsamości. Spektakl daje więc swoiste świadectwo współczesnym Czechom, stojącym na rozdrożach przeszłości, teraźniejszości i przyszłości.
Spektakl zrealizowany we współpracy z Festiwalem 4+4 Days in Motion, w ramach Programu Archa.lab Art Residency.