Tychy: „Z nich jesteśmy dumni”. Rusza miejska kampania społeczna na rzecz osób z niepełnosprawnościami

W Tychach startuje właśnie niezwykła kampania miejska pod hasłem „Z nich jesteśmy dumni”. Jej celem jest przybliżenie tyszanom działalności organizacji wspierających osoby z niepełnosprawnościami oraz pokazanie, że osoby z niepełnosprawnościami realizują swoje pasje, odnoszą sukcesy i mogą być inspiracją dla innych w pokonywaniu barier.
W ramach kampanii przewidziano wiele ciekawych wydarzeń, takich jak:
XX Festiwal Piosenki i Twórczości Osób Niepełnosprawnych
17 i 19 maja
Propagowanie i promocja twórczości osób z niepełnosprawnościami, wymiana doświadczeń uczestników i środowisk działających twórczo z osobami niepełnosprawnymi oraz możliwość wystąpienia na profesjonalnej scenie to cele jakie przyświecają imprezie organizowanej przez Ośrodek Święta Faustyna już po raz dwudziesty. W tym roku na deskach Teatru Małego 19 maja o godz. 9.00 swoje talenty aktorskie i wokalne zaprezentuje blisko 200 podopiecznych placówek z całego województwa.  Galę festiwalową poprzedzi 17 maja wernisaż konkursu plastycznego w Pasażu Kultury Andromeda, którego tematem jest „Kartka z wyobraźni – kolory na dobry humor”.  Wystawa, na której będzie można podziwiać blisko 100 prac potrwa do 31 maja.
18 maja
Dzień otwarty w Tyskim Kole Polskiego Związku Niewidomych (ul. Budowlanych 19, godz. 12.00-17.00), Ośrodku Święta Faustyna (ul. Nowokościelnej 56, godz. 9.00-13.00) i „Atelier Kolorowy Świat Katarzyny” (ul. Kościuszki 42, godz. 10.00-17.00).
20 maja
Uczniowie szkół średnich i podopieczni Ośrodka Święta Faustyna wezmą udział w spotkaniu z Dominiką Kasińską i Katarzyną Muchą w tyskiej Mediatece. Dominika Kasińska jest laureatką wielu ogólnopolskich plebiscytów, m.in.: „Człowiek bez barier 2020”  „Doskonałość Sieci 2020”, „Kobieca Twarz Roku 2022”.  Uczestniczka programu telewizyjnego „Down the road. Zespół w trasie” od niedawna pracuje w szkole jako asystentka nauczyciela, śpiewa i tańczy w regionalnym zespole, prowadzi kanał na YouTube, wspiera i promuje wiele społecznych akcji.
Katarzyna Mucha jest właścicielką pracowni krawiectwa artystycznego „Atelier Kolorowy Świat Katarzyny”  w Tychach, która specjalizuje się w tworzeniu zabawek sensorycznych, patchworkowych przytulanek, dekoracji. W Atelier odbywają się także warsztaty szycia i rękodzieła. Pracownia powstała w 2009 roku i przez wiele lat pełniła funkcję terapeutyczną, była lekiem na problemy zdrowotne, stopniowo przeradzając się w sposób na życie.
Piknik rodzinny na Paprocanach | 21 maja, godz. 15.00-18.00
W programie m.in.:

  1. • Występy: kabaret Drzewo a Gada, Niemy Chór Uniwersytetu Śląskiego, zespół muzyczny Oligo Mix Band z ZSS nr 8 w Tychach działający w ramach Stowarzyszenia Osób Niepełnosprawnych „W Stronę Słońca”,   grupa teatralna „Światło i Cień” działająca w ramach Środowiskowego Domu Samopomocy w Ośrodku św. Faustyna
  2. • Warsztaty  języka migowego
  3. • Stoisko „Atelier Kolorowy Świat Katarzyny”
  4. • Wystawa ceramiki i rysunku podopiecznych Stowarzyszenia na Rzecz Osób Niepełnosprawnych „W Stronę Słońca”
  5. • Pokazy, warsztaty artystyczne z podmiotami i organizacjami pozarządowymi, które na co dzień działają na rzecz osób z niepełnosprawnościami: Kopalnia Kreatywności, Fundacja Ważni Ludzie, Polski Związek Niewidomych, Ośrodek Rehabilitacyjno-Edukacyjno-Wychowawczy, Ośrodek św. Faustyna
  6. • Kiermasz, animacje i zabawy dla rodzin z Tyszakami.

 

Źródło: UM Tychy