Czternasta emerytura: Wiemy kiedy rozpocznie się wypłata świadczenia

Wypłaty czternastych emerytur rozpoczną się w sierpniu, seniorzy nie będą musieli składać żadnych wniosków – zapowiedziała we wtorek w Świerczach minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg. W tym roku czternaste świadczenie otrzyma ok. 9 mln osób.
Premier Mateusz Morawiecki, minister Marlena Maląg oraz wicepremier, minister rolnictwa Henryk Kowalczyk we wtorek odwiedzili Klub Senior+ w Świerczach (woj. mazowieckie).
Premier mówił, że „to jest czas na państwo aktywne, które wypracowuje nowe dochody po to, aby móc przeznaczyć je dla seniorów”. Przypomniał, że we wtorek rząd rozpatrzy projekt ustawy o kolejnym w 2022 r. dodatkowym rocznym świadczeniu pieniężnym dla emerytów i rencistów.

„- Liberałowie powiedzą za chwilę, że czternastka, którą dzisiaj przyjmujemy na rządzie, to rozdawnictwo. A ja powiem, że to jest staranie o godność. Oni powiedzą, że nas na to nie stać – to fakt, kiedy oni rządzili, to nie było nas na to stać. Oni powiedzą, że państwo powinno być nocnym stróżem, nie wtrącać się. A ja powiem, że państwo powinno być państwem z sercem dla tych, którzy najbardziej tej pomocy potrzebują – powiedział premier Mateusz Morawiecki.”

Minister Marlena Maląg przypomniała, że rząd realizuje szereg programów kierowanych do seniorów. Wskazała, że obecna polityka senioralna oparta jest na dwóch filarach: wsparciu finansowym i aktywności seniorów.

„- Czternasta emerytura niedługo stanie się faktem, będziemy rozmawiali dziś o niej na rządzie. To kolejne wsparcie w ramach realizacji polityki skierowanej na drugiego człowieka, naszej solidarności międzypokoleniowej i odpowiedzialności za drugiego człowieka – powiedziała minister.”

Minister Marlena Maląg zapowiedziała, że czternaste emerytury będą wypłacane już od sierpnia.

„- Seniorzy nie muszą składać żadnych wniosków – odpowiednie organa rentowe będą wypłacały to świadczenie w terminie wypłaty świadczenia emerytalno-rentowego. Wysokość tego świadczenia to wysokość minimalnej emerytury, a więc 1338,44 zł – powiedziała minister. ”

„- Szacujemy, że ok. 9 mln naszych emerytów i rencistów to świadczenie otrzyma. Wprowadzamy kryterium dochodowe w wysokości 2900 zł, ale wprowadzamy również mechanizm +złotówka za złotówkę+ – to oznacza, że jeśli emerytura będzie wyższa niż 2900 zł, to czternasta emerytura będzie odpowiednio pomniejszana – wyjaśniła minister Marlena Maląg.”

Czternasta emerytura – chociaż z założenia miała być świadczeniem jednorazowym w 2021 r. – zostanie wypłacona również w tym roku. To realizacja zapowiedzi premiera Mateusza Morawieckiego z 11 lutego br.
Koszt wypłaty kolejnego dodatkowego rocznego świadczenia pieniężnego w 2022 r. to ok. 11,4 mld zł. W tym roku wsparcie w ramach 13. i 14. emerytury wyniesie blisko 25 mld zł. W sumie od 2019 roku będzie to już ponad 70 mld zł.


 


 

Źródło: MRiPS