Kalisz: koronawirus w Domu Pomocy Społecznej; zakażonych 18 pensjonariuszy

20 osób, w tym 18 pensjonariuszy Domu Pomocy Społecznej przy ul. Winiarskiej w Kaliszu, zostało zakażonych koronawirusem – powiedział w środę PAP dyrektor placówki opiekuńczej Marcin Ferenc.
Jak dodał, koronawirus jako pierwszą zaatakował pensjonariuszkę, która nie jest zaszczepiona. „Na szczepienie nie zgodziła się jej rodzina” – powiedział Ferenc.
Pierwsze objawy pojawiły się u kobiety 21 stycznia. Od niej wirus rozprzestrzenił się na 17 mieszkańców i dwóch pracowników.
„Niezaszczepiona podopieczna najgorzej przechodzi koronawirusa. Pozostali zakażeni bardzo łagodnie, w postaci lekkich objawów przeziębieniowych, trwających do trzech dni” – powiedział dyrektor.
Odwiedziny w DPS przy ul. Winiarskiej zostały wstrzymane do końca lutego a placówka – jak wyjaśnił – działa obecnie na zasadzie szpitala covidowego.
„Przebieramy się w kombinezony, oddziały są odizolowane od siebie poprzez osobne wejścia, zamknęliśmy stołówkę, a posiłki rozwożone są do mieszkańców. Pracujemy w systemie zmianowym, żeby było jak najmniej zachorowań wśród pracowników. Trzeba bowiem zachować ciągłość pracy” – wyjaśnił.
Placówkę zamieszkuje obecnie 170 pensjonariuszy. 10 osób jest niezaszczepionych ze względu na przeciwskazania medyczne i osobiste.
W 2020r. w wyniku zakażenia koronawirusem zmarło 27 pensjonariuszy.


 

Źródło: PAP Ewa Bąkowska