Premier ogłosił szczegóły tarczy antyinflacyjnej. Sprawdź, co zyska Twoja rodzina!

Jednym z głównych założeń rządu jest poprawianie sytuacji finansowej obywateli. W tym celu realizuje wiele programów, a także wprowadza historyczną obniżkę podatków. Obecnie cały świat zmaga się z inflacją – ceny paliw, energii i żywności rosną w wielu krajach. Polski Rząd chce złagodzić Polakom skutki tego negatywnego trendu. Dlatego wprowadza pakiet rozwiązań, które wesprą gospodarstwa domowe o niskich i średnich dochodach. Co ważne, z części założeń tzw. tarczy antyinflacyjnej skorzystają wszyscy Polacy. Łącznie to aż blisko 10 mld zł oszczędności! Obniżka cen paliw i gazu, zerowa akcyza na energię elektryczną oraz dodatek osłonowy – to tylko część rozwiązań w ramach tzw. tarczy antyinflacyjnej.

Dodatek osłonowy – skorzysta nawet 5,2 mln gospodarstw domowych

Wzrost cen za energię elektryczną jest spowodowany m.in. wzrostem cen surowców. Aby załagodzić skutki wyższych rachunków za prąd i rosnących cen żywności, Rząd wprowadza dodatek osłonowy.
Kto może liczyć na wsparcie? O tym zadecyduje kryterium dochodowe gospodarstw domowych, które pozwoli na objęcie pomocą finansową większej grupy osób:

  1. • dopłata 400 zł w skali roku dla gospodarstw domowych jednoosobowych o dochodach do 2100 zł miesięcznie;
  2. • dopłata 600 zł w skali roku dla gospodarstw domowych 2-3 osobowych o dochodach do 1500 zł na osobę miesięcznie;
  3. • dopłata 850 zł w skali roku dla gospodarstw domowych 4-5 osobowych o dochodach do 1500 zł na osobę miesięcznie;
  4. • dopłata 1150 zł w skali roku dla gospodarstw domowych 6. osobowych i więcej o dochodach do 1500 zł na osobę miesięcznie.

Z dodatku będzie mogło skorzystać ok. 5,2 mln gospodarstw domowych. Wypłata pieniędzy będzie odbywała się w dwóch ratach w 2022 r.

Zwolnienie i obniżenie akcyzy na energię elektryczną

Oprócz szczególnej pomocy najbardziej potrzebującym, którzy otrzymają dodatek, Rząd chce solidarnie i sprawiedliwie złagodzić negatywne efekty wzrostu cen energii elektrycznej. Są one spowodowane kryzysem gazowym oraz wzrostem cen uprawnień do emisji CO2 w unijnym systemie Europejskiego Systemu Handlu Emisjami (UE ETS).
Zwolnione z akcyzy będą gospodarstwa domowe. Oznacza to obniżkę z obecnych 5 zł/MWh do 0 zł/MWh.
Akcyza na energię elektryczną zostanie obniżona dla pozostałych odbiorców do minimum UE.

Obniżony VAT na energię elektryczną

Obniżone zostaną stawki dla odbiorców energii za pomocą narzędzi podatkowych. Obniżka podatku VAT na energię elektryczną do poziomu 5 proc., z  obecnego 23 proc., na 3 miesiące: styczeń, luty i marzec 2022.


 

Źródło: KPRM