Redakcja poleca: Do zobaczenia. Opowieści niewidomych kobiet

Od czasu do czasu staramy się Państwu polecać ciekawą pozycję, która ukazuje się na rynku wydawniczym i merytorycznie powiązana jest ze środowiskiem osób niewidomych.
Tym razem proponujemy Wam książkę Kamila Pietrowiaka pt. „Do zobaczenia. Opowieści niewidomych kobiet”, która ukazała się nakładem wydawnictwa Quaestio. Korzystając z okazji dziękujemy wydawnictwu Quaestio za umożliwienie publikacji tego materiału.
W jaki sposób kobiety, które nie posługują się wzrokiem, odnajdują się w „świecie widzących”? Jak rozumieją i wcielają normy, zakazy i nakazy kultury wizualnej, w tym wymogi dotyczące wyglądu i urody? Jak radzą sobie ze społecznymi oczekiwaniami i rolami związanymi z kobiecością? Jak budują partnerskie czy małżeńskie relacje? Jak realizują się w roli matek?
Odpowiedzi na te pytania znajdziecie w opowieściach jedenastu niewidomych kobiet. Bohaterki różnią się między sobą pod wieloma względami – okoliczności utraty wzroku, wieku, wykształcenia, miejsca zamieszkania, światopoglądu, relacji rodzinnych, kariery zawodowej. Tym jednak, co łączy zebrane historie, jest niezwykła otwartość i szczerość rozmówczyń, które zdecydowały się odsłonić bardzo osobiste i niekiedy trudne doświadczenia.
A zatem spotkajcie się z Emilią, rzucającą się na życie jak na wodę, marzącą o wystawieniu na scenie własnego monodramu. Wybierzcie się na spacer z Olą, samotną mamą czwórki dzieci, która woli działać niż rozmyślać. Posłuchajcie Elżbiety, która w wieku 66 lat musiała od nowa zacząć naukę życia. Dajcie zagadać się Kindze, która coraz śmielej mówi o swojej orientacji seksualnej. Usiądźcie z Beatą, która cała jest macierzyństwem, cierpliwością i uporem. Proszę, poznajcie się.
Partnerzy: Fundacja Katarynka, Niewidzialna Wystawa,
Fundacja na Rzecz Osób Niewidomych i Słabowidzących VEGA
Prace nad książką zostały zrealizowane w ramach stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Książkę można bezpłatnie pobrać w ramach wolnego dostępu na stronie internetowej wydawnictwa: www.quaestio.com.pl


 

Kamil Pietrowiak – etnolog, badacz społeczny. Autor książki „Świat po omacku. Etnograficzne studium (nie)widzenia i (nie)sprawności” (Wydawnictwo UMK, 2019)


 

Wydawnictwo Quaestio powstało ponad dekadę temu – w 2010 roku – w oparciu o wieloletnie doświadczenie, pilną obserwację i niebywałą chęć uczestniczenia w powstawaniu wartościowych książek. Najważniejszą cechą książki jest jej zawartość merytoryczna, dlatego też koncentruje swoją działalność wokół publikacji naukowych, popularnonaukowych i świadectw historycznych. Szeroko rozumiana humanistyka nie może obejść się bez tzw. tekstów źródłowych, wydawnictwo proponuje zatem swoim Czytelnikom także literaturę piękną – poezję, dramat i prozę.