Raciąż: Nieudana ucieczka 18-latka na dach. Za napaść na niepełnosprawnego mężczyznę trafi za kratki

Policjanci z Komisariatu Policji w Raciążu zatrzymali 18-latka, który zaatakował starszego mężczyznę w jego domu i zabrał mu pieniądze. Nastoletni mieszkaniec powiatu płońskiego został zatrzymany niedługo po zdarzeniu. Decyzją sądu najbliższe trzy miesiące spędzi w areszcie śledczym. Razem z nim przebywał poszukiwany nieletni uciekinier z ośrodka wychowawczego.
Raciąscy policjanci zostali powiadomieni o pobiciu i okradzeniu z pieniędzy 75-letniego mieszkańca gminy. Skierowani na miejsce policjanci ustalili, że do mieszkania starszego pana, który jest osobą niepełnosprawną, włamał się młody mężczyzna. Napastnik uderzył seniora pięścią w twarz i zabrał mu pieniądze. Poszkodowany z uwagi na problemy z poruszaniem się i brak telefonu, nie mógł o tym fakcie nikogo powiadomić. Dopiero rano, gdy przyszedł do niego kolega, o wszystkim mu opowiedział. Ten zawiadomił Policję.
Zgłaszający wskazał funkcjonariuszom, że napastnikiem był 18-letni mieszkaniec Raciąża. Funkcjonariusze od razu rozpoczęli działania, by jak najszybciej określić miejsce pobytu młodzieńca. Z ich ustaleń wynikało, że może on przebywać w jednym z pustostanów kilka ulic od miejsca rozboju. Od razu tam pojechali. W czasie sprawdzania po kolei kondygnacji budynku, zauważyli 18-latka, gdy wychodził przez właz na dach. Ucieczka mu się nie udała, bo został zatrzymany.
Na dodatek okazało się, że razem z 18-latkiem w budynku ukryła się jeszcze jedna osoba. Był nim znany raciąskim funkcjonariuszom 16-latek, uciekinier z młodzieżowego ośrodka wychowawczego, mieszczącego się na terenie woj. świętokrzyskiego. Chłopak, który był osobą poszukiwaną, wszedł na dach, a następnie próbował po przewodach przedostać się na drugą stronę ulicy. W pewnym momencie spadł z wysokości kilku metrów, po czym wstał i próbował uciekać. Jednak na darmo, bo szybko został zatrzymany przez policjantów. Z ogólnymi potłuczeniami został przewieziony karetką pogotowia na badania do szpitala.
Po zebraniu przez śledczych materiału dowodowego, starszy z nastolatków został przewieziony do prokuratury, gdzie usłyszał zarzut rozboju oraz kradzieży. Funkcjonariusze ustalili, że młodzieniec kilka tygodni temu, w jednym ze sklepów na terenie miasta, dokonał kradzieży artykułów o łącznej wartości ponad 800 zł. Na wniosek prokuratury, decyzją sądu, młody mieszkaniec powiatu płońskiego został tymczasowo aresztowany na okres 3 miesięcy. Za przestępstwo rozboju kodeks karny przewiduje karę nawet do 12 lat pozbawienia wolności.
Natomiast 16-latka policjanci przewieźli do placówki, gdzie zgodnie z decyzją sądu powinien przebywać do momentu osiągnięcia pełnoletności.


 

Źródło: KPP w Płońsku / kom. Kinga Drężek-Zmysłowska