Odwiedź „Przystanek w ciemności” i poznaj świat zmysłami dotyku, słuchu i węchu

15 października obchodzimy Międzynarodowy Dzień Białej Laski, w którym warto zwrócić szczególną uwagę na wyzwania i problemy, z jakimi na co dzień zmagają się osoby niewidome. Centrum Handlowe Auchan Bydgoszcz we współpracy z twórcami projektu „Niewidzialna ulica” zaprasza do odwiedzenia ekspozycji w specjalnym namiocie, gdzie będzie można przekonać się, jak poznają świat i poruszają się w nim osoby niewidome i niedowidzące. Instalacja będzie dostępna 15 i 16 października, a przewodnikiem odwiedzających będzie osoba niewidoma. Wstęp wolny.
Instalacja pt. „Przystanek w ciemności”, która pojawi się w pasażu Centrum Handlowego Auchan Bydgoszcz w najbliższy piątek 15 października sprawi, że będzie można poznać otaczający świat z perspektywy osoby niewidomej czy niedowidzącej. W zupełnej ciemności, stworzonej w specjalnym namiocie o powierzchni 9 mkw. będzie można przekonać się, jak zmysły dotyku, słuchu i węchu pomagają w orientacji w przestrzeni, gdy zawodzi wzrok.
Podczas wizyty pod opieką przewodnika – osoby niewidzącej – odwiedzający będą mogli doświadczyć życia w ciemności i dowiedzieć się, jak osoby niewidome funkcjonują na co dzień, jak rozpoznają kolory, robią zakupy czy przyszywają guzik, a także jakie sytuacje są dla nich najtrudniejsze. „Przystanek w ciemności” będzie można odwiedzać w piątek 15 października oraz w sobotę 16 października w godzinach od 9:00 do 21:00.
Inicjatywa pt. „Przystanek w ciemności” została zorganizowana wspólnie z twórcami projektu „Niewidzialna ulica”. To niezwykłe miejsce w Poznaniu przy ulicy Matejki, w którym od ponad 2 lat funkcjonuje tzw. niewidzialna wystawa oraz organizowane są różnorodne wydarzenia i warsztaty. Miejsce to powstało, aby przybliżyć życie osób niewidomych i niedowidzących oraz ich sposób postrzegania świata tym, którzy cieszą się dobrym wzrokiem.
– To kilkuminutowe doświadczenie to nie tylko fascynująca podróż w świat wyobraźni, poznania lepiej naszych zmysłów, ale też most porozumienia z ludźmi niepełnosprawnymi, lekcja empatii oraz próba zrozumienia ludzi żyjących inaczej. Na co dzień nie zastanawiamy się kim są i co czują osoby niewidome i niedowidzące, które codziennie mijamy, idąc do pracy czy szkoły. Przewodnicy w doskonały sposób wprowadzą zwiedzających do swojego świata odczuwanego zmysłami dotyku, słuchu oraz węchu. Dlatego serdecznie zapraszamy do odwiedzania „Przystanku w ciemności” wspólnie z rodziną czy przyjaciółmi – mówi Jolanta Zielińska-Kaźmierczak, autorka projektu „Niewidzialna ulica” w Poznaniu.
Centrum Handlowe Auchan Bydgoszcz regularnie włącza się w ważne akcje społeczne i organizuje wydarzenia dla lokalnych społeczności.
– Inicjatywy i projekty, które wspierają osoby w trudnej sytuacji życiowej i pomagają w ich integracji ze społecznością, zawsze mogą liczyć na nasze wsparcie. Dlatego z ogromną przyjemnością gościmy w naszej przestrzeni ekspozycję „Przystanek w ciemności” i cieszymy się, że w ten sposób możemy przyczynić się do zwrócenia uwagi bydgoszczan na wyzwania, jakie stoją przed osobami niepełnosprawnymi i ich potrzeby – mówi Adam Kozioł, menedżer marketingu w Centrum Handlowym Auchan Bydgoszcz.
Centrum Handlowe Auchan Bydgoszcz jest miejscem przyjaznym osobom niepełnosprawnym. To obiekt jednokondygnacyjny, po którym łatwo jest się przemieszczać tym, którzy mają problemy z poruszaniem się lub korzystają z wózków inwalidzkich. Dla większego komfortu miejsca parkingowe dla osób niepełnosprawnych znajdują się w pobliżu wejść do obiektu.


 

Źródło: inf. pras.