Czy można opierać się o wózek inwalidzki osoby, która się na nim porusza? Czy można nagle dotknąć osoby niewidomej? 22 września podczas akcji „Dzień Integracji w metrze” na te i wiele innych pytań o formy właściwego zachowania się wobec osób z niepełnosprawnościami odpowiedzą edukatorzy Fundacji Integracja.
To już szósta edycja „Dnia Integracji w metrze”, organizowanego przez fundację i Metro Warszawskie. Poprzednia ze względu na obostrzenia związane z pandemią COVID-19 nie odbyła się. Inicjatorem był Piotr Pawłowski, założyciel Integracji, który w wyniku skoku do wody doznał urazu rdzenia kręgowego i przez 36 lat poruszał się na wózku. A główne cele to przekazanie pasażerom metra rzetelnej wiedzy o niepełnosprawności, wsparcie informacyjne osób z niepełnosprawnościami i ich bliskich oraz zwrócenie uwagi na ich społeczne miejsce.
– Niezmiennie od 27 lat chodzi nam o pokazanie, że osoby z niepełnosprawnościami są, tak jak osoby w pełni sprawne, integralną częścią społeczeństwa i że wobec nich należy zachowywać się z takim samym szacunkiem, kulturą i życzliwością jak wobec innych. Nie bez powodu wybraliśmy 22 września, czyli Dzień bez Samochodu. Mamy nadzieję, że pozostawicie Państwo swoje auta na parkingach, skorzystacie z komunikacji miejskiej i spotkacie się z nami w metrze
– zachęca Ewa Pawłowska, prezes Integracji.
W środę, 22 września, w godzinach 8:00 – 11:00 i 15:00 – 18:00 na dwóch stacjach: Ratusz Arsenał oraz Nowy Świat-Uniwersytet pracownicy organizacji będą rozdawać pasażerom metra poradnik pt. „Savoir-vivre wobec osób z niepełnosprawnością”. Z publikacji można dowiedzieć się m.in. jak pomagać, a nie przeszkadzać osobom z niepełnosprawnościami w poruszaniu się w miejscach publicznych, a także w jaki sposób z nimi rozmawiać i zachowywać się wobec nich, aby ustrzec się towarzyskich gaf.
Akcji „Dzień Integracji w metrze” towarzyszą warsztaty edukacyjne dla uczniów warszawskich szkół podstawowych. Poprowadzą je edukatorzy z niepełnosprawnościami z Integracji i Metra Warszawskiego, zapoznając młodych warszawiaków nie tylko z integracyjnym savoir-vivrem, ale także zasadami bezpieczeństwa i wzywania pomocy w metrze.
Integracja uruchomi także na terenie stacji Ratusz Arsenał specjalny Punkt Informacyjny, w którym osoby z niepełnosprawnościami i ich bliscy będą mogli skorzystać z bezpłatnych porad. Punkt będzie czynny w godzinach od 9.00 do 18.00.
Źródło: Biuro Prasowe ZTM Warszawa