Igrzyska Paraolimpijskie Tokio 2020: Polscy kolarze tandemowi podejrzani o stosowanie dopingu

Polska Misja Paraolimpijska poinformowała, iż 27 sierpnia otrzymała wiadomość od Międzynarodowej Unii Kolarskiej o podejrzeniu naruszenia przepisów antydopingowych przez zawodników kolarskiego tandemu, brązowych medalistów Igrzysk Paraolimpijskich w Tokio Marcina Polaka i Michała Ładosza. Na podstawie badań i śledztwa prowadzonego wobec zawodników stwierdzono obecność zabronionej substancji w próbkach pobranych od sportowców (EPO).  W śledztwo i badania była zaangażowana Polska Agencja Antydopingowa, Światowa Agencja Antydopingowa oraz Międzynarodowy Komitet Paraolimpijski. W związku z powyższym zawodnicy zostają wycofani z kolejnych startów w igrzyskach paraolimpijskich w Tokio. W przypadku potwierdzenia analiz próbek B i po wydaniu ostatecznej decyzji właściwych organów zawodnikom grozi odebranie tytułu brązowych medalistów igrzysk paraolimpijskich.
Każdy zawodnik odpowiada za wszystkie substancje znajdowane w pobieranych od niego próbkach. Złamanie przepisów antydopingowych ma miejsce za każdym razem, gdy zabroniona substancja jest odnaleziona w próbce bez względu na to, czy ze strony zawodnika było to intencjonalne lub nieintencjonalne.
Polski Komitet Paraolimpijski stanowczo opowiada się za sportem wolnym od dopingu we wszystkich jego aspektach i na wszystkich poziomach. Zasady „fair play” i czystego sportu są bowiem podstawą prawdziwej rywalizacji.


 

Źródło: PKPar