Symultana z Garii Kasparowem. Jednym z uczestników członek Kadry Narodowej Juniorów  Niewidomych i Słabowidzących w szachach

Do Polski przyleciał jeden z najwybitniejszych szachistów w historii – Garri Kasparow. Trzynasty szachowy mistrz świata będzie gościem specjalnym szachowego festiwalu „Szachy w Ustroniu łączą pokolenia”, organizowanego przez Śląski Związek Szachowy. Santander Bank Polska jest partnerem wizyty mistrza w Polsce.
To najmłodszy mistrz świata w historii, bo mając 22 lata, 6 miesięcy i 27 dni zdobył tytuł najlepszego na świecie, a do tej pory nikt młodszy nie został mistrzem świata. W wieku 17 lat był już szachowym arcymistrzem.
Już dziś Kasparow odwiedzi Ustroń, by uświetnić trwający Festiwal „Szachy w Ustroniu łączą pokolenia”.
Ostatnio o szachach w Polsce, w dużej mierze za sprawą świetnej postawy Jana Krzysztofa Dudy i organizacji dużych międzynarodowych zawodów na Śląsku, mówi się bardzo dużo.

– Bez wątpienia przyjazd do Polski tak wybitnej postaci szachowej, jak Kasparow, jest wielkim wydarzeniem i olbrzymią szansą dla popularyzacji szachów w naszym kraju

– dodaje Łukasz Turlej, wiceprezydent Międzynarodowej Federacji Szachowej.
Garri Kasparow w Ustroniu weźmie udział w symultanie, czyli meczu szachowym, w którym będzie grał jednocześnie z wieloma przeciwnikami. Co ciekawe, poprzednia symultana z udziałem Kasparowa w Polsce odbyła się 28 lat temu!
Jednym z uczestników meczu będzie 13letni stypendysta Fundacji Santander Bank Polska, Fabian Spionkowski. Uczeń 8 klasy Szkoły Podstawowej nr 2 w Świeciu, który od 7 lat intensywnie trenuje grę w szachy. Fabian jest członkiem Kadry Narodowej Juniorów  Niewidomych i Słabowidzących w szachach, a także wielokrotnym Mistrzem Polski.

– Jestem bardzo szczęśliwa, że możemy wspierać naszego utalentowanego stypendystę w osiąganiu życiowych celów i spełnianiu marzeń. Wiem, że największym z nich jest dla Fabiana zdobycie tytułu Mistrza Świata w rozgrywkach szachowych. Cieszę się, że przygotowując się do zdobycia tytułu będzie miał możliwość zmierzenia się z legendą tego sportu – Garri Kasparowem

– mówi Marzena Atkielska, prezes Fundacji Santander Bank Polska.
Festiwal „Szachy w Ustroniu łączą pokolenia” zakończy się w niedzielę. Gospodarzem festiwalu jest miasto Ustroń, a patronat nad imprezą objął marszałek województwa śląskiego Jakub Chełstowski.
Przyjazd wielkiego arcymistrza wsparły również firmy Mokate, Emphie Solutions i Veolia.


 

Źródło: Biuro Prasowe Santander Bank Polska S.A.