Prezydent Andrzej Duda wręczył nominacje na Igrzyska Paraolimpijskie

Prezydent RP Andrzej Duda wręczył nominacje sportowcom, którzy będą reprezentować Polskę podczas XVI Letnich Igrzysk Paraolimpijskich w Tokio. W uroczystości wziął udział wicepremier prof. Piotr Gliński, który odebrał przyrzeczenia od reprezentantów Polski.

– Gratuluję nominacji reprezentantom Polski na Igrzyska Paraolimpijskie. Sami Państwo wiecie, jak ciężko trzeba pracować, aby osiągnąć status reprezentanta na igrzyska. Podziękowania kieruję także do trenerów, działaczy, ludzi tworzących ruch paraolimpijski w Polsce. Bez ruchu paraolimpijskiego nie byłoby nominacji, wyników, ale także czegoś ważniejszego – waszego uczestnictwa w sporcie – zwrócił się do sportowców wicepremier.

„Jesteście świadectwem dla ludzi poszukujących, nie tylko tych z niepełnosprawnościami. Dziękujemy Wam za to świadectwo, pokonywanie trudności i osiąganie czegoś, co wydaje się niemożliwe. Jako przedstawiciel ministerstwa, które ma za zadanie opiekować się polskimi sportowcami, chcę powiedzieć, że zawsze deklarujemy wsparcie Waszych działań. Życzę, abyście przywieźli z Tokio więcej niż 39 medali, bo tyle Polacy zdobyli w Rio de Janeiro – dodał minister kultury, dziedzictwa narodowego i sportu.”

W Pałacu Prezydenckim zjawili się przedstawiciele polskiej reprezentacji paraolimpijskiej, którzy już 24 sierpnia rozpoczną zmagania w Tokio. Igrzyska Paraolimpijskie Tokio 2020 potrwają do 5 września.

– Jesteście Państwo ludźmi niezwykłego ducha, wykonujecie wspaniałą robotę – wlewacie w serca ludzi nadzieję – mówił Prezydent podczas spotkania: – Dziękuję, że reprezentujecie Rzeczypospolitą.

Andrzej Duda przypomniał, że podczas zakończonych 8 sierpnia igrzysk w Tokio polscy sportowcy zdobyli najwięcej medali od zmagań olimpijskich w Sydney.

– Życzę Państwu tego samego. Aby były to igrzyska wielkiego sukcesu. Abyście wrócili z bagażem cięższym niż wyjeżdżacie – dodał.

Na Igrzyska Paraolimpijskie do Tokio pojedzie 89 reprezentantów i reprezentantek Polski, którzy rywalizować będą w 12 sportach. Podczas ceremonii otwarcia polską flagę dzierżyć będzie dwoje chorążych, multimedalistów paraolimpijskich: paralekkoatleta Maciej Lepiato i parapływaczka Joanna Mendak.
Polacy liczą na powtórkę bądź pobicie wyniku, który nasza reprezentacja osiągnęła na igrzyskach paraolimpijskich w Rio de Janeiro (2016) – 39 medali (9 złotych, 18 srebrnych i 12 brązowych) i wysokie, 10. miejsce w klasyfikacji medalowej,a  także 63 miejsca punktowane (zajmowane miejsca 4-10).
W dotychczasowej historii startów w letnich igrzyskach paraolimpijskich, począwszy od igrzysk w Niemczech w Heidelbergu (1972), reprezentanci Polski wywalczyli łącznie na igrzyskach paraolimpijskich 729 medali (262 złotych, 259 srebrnych, 208 brązowych). Polacy zajmują również świetne 9. miejsce w klasyfikacji medalowej wszech czasów letnich igrzysk paraolimpijskich.


 

Źródło: Prezydent.pl / MKDNiS