Australijski Paraolimpijczyk ambasadorem marki RightHear, która stworzyła technologię wspomagającą dla osób niewidomych

Poruszanie się po świecie – dosłownie – samo w sobie może być wystarczająco trudne, zwłaszcza w nowej i nieznanej przestrzeni. Dla osób niewidomych takie przedsięwzięcie może wydawać się podwójnie trudne, nawet jeśli taka osoba świetnie radzi sobie nacodzień.
Kilka dni temu Becca Meyers, głuchoniewidoma pływaczka paraolimpijska, została zmuszona do wycofania się z reprezentowania Stanów Zjednoczonych na 5 tygodni przed letnimi Igrzyskami Paraolimpijskimi w Tokio, ponieważ nie pozwolono jej zabrać ze sobą asystenta, który pomagałby jej w poruszaniu się po wiosce olimpijskiej.
Tego rodzaju historie podkreślają pilną potrzebę integracji i zwiększenia dostępności dla osób z niepełnosprawnościami. Izraelski startup RightHear, twórca aplikacji nawigacyjnej dla niewidomych i słabowidzących, od sześciu lat pracuje nad urzeczywistnieniem włączenia osób o specjalnych potrzebach w aktywne życie społeczne.
W tym tygodniu firma ogłosiła, że Matthew Levy został pierwszym ambasadorem marki.
Levy jest sześciokrotnym medalistą paraolimpijskim. W jego posiadaniu są dwa złote medale w sztafecie 4 razy 100 m stylem dowolnym (po jednym na Igrzyskach Paraolimpijskich w Pekinie 2008 i Igrzyskach Paraolimpijskich w Londynie 2012). Urodzony 15 tygodni za wcześnie Levy cierpi na porażenie mózgowe i zaburzenia widzenia. Obecnie szykuje się do Tokio, jego piątych Igrzysk Paraolimpijskich.
Levy jest aktywnym mówcą i działaczem w sferze integracji oraz ambasadorem wielu organizacji, w tym Life’s Little Treasures, Telstra Paralympic Education Program i Vision Australia Speaking Program. W zeszłym roku wydał pamiętnik „Trzymaj głowę nad wodą: inspirujące spostrzeżenia mistrza”. Przywołuje w nim rozmowy z lekarzami, którzy powiedzieli mu, że już nigdy nie będzie chodził prawidłowo. Sportowiec przeszedł ponad trzy tuziny operacji serca, płuc, mózgu i słuchu.
W celu poprawy zdrowia, przygodę z pływaniem rozpoczął w wieku 5 lat, a gdy skończył 12 lat, wystartował w pierwszych zawodach. Obecnie, mając 34 lata, Levy jest nie tylko paraolimpijczykiem, ale także menadżerem biznesowym i laureatem Medalu Orderu Australii za zasługi i osiągnięcia.
Teraz, jako ambasador marki RightHear, Levy pomoże zwiększyć świadomość na temat funkcjonalności technologii nawigacyjnej firmy i nadal będzie wspierać społeczność osób niewidomych i słabowidzących.
Firma RightHear, z siedzibą w Ra’anana, została założona w 2015 roku przez przedsiębiorców Idana Meira i Gila Elgrably i opracowała zaawansowane rozwiązanie ułatwiające dostępność w miejscach takich jak centra handlowe, szpitale, sklepy spożywcze, restauracje, muzea i uniwersytety, aby dać szansę na większą niezależność. Aplikacja wydaje głosowe instrukcje i komunikaty, takie jak „drzwi są przed tobą, to są automatyczne drzwi przesuwne”, aby prowadzić osoby z wadami wzroku po obiekcie, w którym zainstalowano fabrycznie czujniki RightHear, a w razie potrzeby może nawet wezwać pomoc.
System RightHear składa się z trzech komponentów: aplikacji na telefon, sygnalizatorów (czujników) zasilanych przez Bluetooth, które są preinstalowane w lokalizacji, oraz platformy zarządzania. Platforma jest dostępna dla abonentów (zarządzających danym miejscem / budynkiem lub wynajmujących daną powierzchnię), dzięki czemu mogą edytować informacje dla każdej lokalizacji (na przykład, jeśli biuro zmieniło piętra lub jeśli jest obszar w remoncie). Budynki i lokalizacje są wstępnie mapowane i instalowane za pomocą czujników RightHear, a informacje są przesyłane do aplikacji, która opisuje otoczenie i nawiguje użytkownika. Aplikacja śledzi ruchy użytkownika i wydaje w czasie rzeczywistym komunikaty głosowe i instrukcje ostrzegające na przykład o schodach przed nimi lub o automatycznych drzwiach przesuwnych przed nimi.


 

Źródło: Nocamels.com