Dotykowa makieta, specjalny system nawigacyjny i audiodeskrypcja. Takie udogodnienia są planowane na mającym powstać kompleksie sportowym Warty Poznań

Kompleks sportowy przy Drodze Dębińskiej 12 ma być ekologiczny, przyjazny osobom z niepełnosprawnościami i otwarty dla mieszkańców – właśnie został ogłoszony przetarg na wykonanie projektu zagospodarowania terenów, z których będą korzystali piłkarze, piłkarki, amp futboliści, szermierze i tenisiści Warty Poznań.
Spółka Poznańskie Inwestycje Miejskie ogłosiła przetarg na „Opracowanie koncepcji architektoniczno-funkcjonalnej oraz pełnobranżowej dokumentacji projektowej dla zagospodarowania terenów zlokalizowanych w Poznaniu ulica Droga Dębińska 12”. Pod tą nazwą kryje się przygotowanie projektów, na podstawie których powstanie nowa baza sportowa dla Warty Poznań S.A. i KS Warta.
Z myślą o stowarzyszeniu KS Warta ma zostać stworzony projekt hali szermierczej o powierzchni 600 m2 i wysokości 5-6 metrów, gdzie będzie usytuowanych 12 plansz. Stanie też kompleks 4 kortów tenisowych, z których jeden będzie zadaszony. Oba obiekty mają zostać zaprojektowane wraz z zapleczem socjalnym.
Osobną część w warunkach ogłoszonego właśnie przetargu stanowią obiekty, które będą przeznaczone dla piłkarzy i piłkarek Warty Poznań, amp futbolistów „Zielonych” oraz zawodników i zawodniczek Akademii Warty Poznań. Projekt ma objąć boisko sportowe z szatniami wraz z zapleczem biurowo-socjalnym i trybuną na 4,5 tys. miejsc z opcją rozbudowy do 6 tysięcy miejsc; ponadto również dwa pełnowymiarowe boiska treningowe – jedno z naturalną nawierzchnią, a drugie ze sztuczną trawą wraz z zadaszeniem membranowym.
Zaprojektowany i wybudowany kompleks sportowy będzie odzwierciedleniem „Planu Rozwoju 2020-23”, czyli dokumentu stworzonego w ubiegłym roku przez Wartę Poznań. A zatem infrastruktura ma być możliwie jak najbardziej eko, spełniać wymogi stawiane obiektom przyjaznym osobom z niepełnosprawnościami, a cała baza ma być dostępna i otwarta dla mieszkańców nie tylko przy okazji imprez sportowych.
Jeśli chodzi o ułatwienia dla osób z niepełnosprawnościami, to są to przede wszystkim szatnie i toalety z takimi udogodnieniami, a przygotowane z myślą m.in. o zespole amp futbolu Warty Poznań. Ale chodzi też o dostępność obiektu dla osób poruszających się na wózkach: podjazdy dla wózków, windy, platformy na widowni z dobrą widocznością boiska, uprzywilejowane miejsca parkingowe.
Ponadto także dotykowa makieta obiektu i system nawigacyjno-informacyjny dla osób z dysfunkcją narządu wzroku, jak również stanowisko do audiodeskrypcji, wreszcie takie zaprojektowanie części biurowej, by mogły w niej pracować osoby z niepełnosprawnościami.
Kompleks sportowy ma być również otwarty dla mieszkańców, stąd pomysł takiego zaprojektowania obiektów, by była na nich możliwa organizacja np. kina letniego i koncertów plenerowych. Chodzi również o stworzenie zaplecza dla rodziców z małymi dziećmi – pomieszczenia z przewijakami, toalety itp., co byłoby z pewnością ułatwieniem dla osób korzystających z pobliskich terenów rekreacyjnych.
Przetarg zostanie rozstrzygnięty jeszcze w czerwcu. Na opracowanie koncepcji, przygotowanie projektów, kosztorysów itp. spółka Poznańskie Inwestycje Miejskie daje 10 miesięcy.


 

Źródło: Biuro prasowe Warta Poznań S.A.