Emerytury do 2,5 tysiąca zł. wolne od podatku. Ogłoszono nowy Polski Ład

W sobotę (15 maja) Rząd Zjednoczonej Prawicy przedstawił Nowy Polski Ład. To program mający na celu wprowadzenie rozwiązań, które odbudują gospodarkę po pandemii.

„Chcemy by w kieszeniach Polaków zostawało więcej pieniędzy. Dążymy do tego aby system podatkowy w Polsce był bardziej sprawiedliwy. Od początku rządów Zjednoczonej Prawicy zmierzaliśmy w kierunku podniesienia kwoty wolnej i obniżenia kosztów pracy. W 2016 r. kwota wolna dla najmniej zarabiających wzrosła z nieco ponad 3 do 6,6 tys. zł, a w 2018 r. do 8 tys. zł. Kolejny rok przyniósł obniżkę PIT do 17% i PIT-0 dla młodych. Zmniejszyliśmy też m.in. CIT. Teraz podnosimy kwotę wolną do 30 tys. zł i podwyższamy limit dla drugiego progu podatkowego do 120 tys. zł. Osoby na płacy minimalnej w ogóle nie zapłacą PIT. Na reformie zyska 18 mln Polaków”

– mówi minister finansów, funduszy i polityki regionalnej Tadeusz Kościński.

Kwota wolna od podatku na europejskim poziomie

30 tys. zł kwoty wolnej to europejski poziom porównywalny z tym osiąganym w Niemczech czy Francji. Dzięki podniesieniu kwoty wolnej osoby najuboższe, w tym emeryci (do 2,5 tys. zł  brutto) nie będą płacić podatku dochodowego.


 

Źródło: MF – KAS