Tajwan: Ułatwienia dla osób niewidomych w transporcie publicznym dzięki technologii IoT

Rząd miasta Taipei uruchomił specjalną aplikację opartą na technologii IoT, która ma ułatwić osobom niewidomym korzystanie z transportu publicznego. Chodzi przede wszystkim o to, by takie osoby mogły bez problemu wsiąść do odpowiedniego autobusu, gdyż do tej pory był to dla nich duży problem i bardzo często zdarzały się pomyłki.
Dlatego też Departament Transportu miasta Taipei opublikował ostatnio przyjazny dla użytkownika interfejs w swojej aplikacji „Fun Travel in Taipei”, który pomaga osobom niewidomym w bezproblemowym korzystaniu z komunikacji autobusowej dzięki Internetowi Rzeczy IoT.
Wykorzystując wspomnianą technologię, system pozwala osobom z dysfunkcją wzroku na wcześniejszą rezerwację miejsca w wybranym autobusie i powiadomi kierowcę pojazdu o obecności takiej osoby na przystanku. Dodatkowo w najbliższej przyszłości system zostanie zintegrowany z sygnalizatorami na przejściach dla pieszych, by osoby niewidome mogły swobodnie przemieszczać się po mieście ze smartfonem w ręku.
Projekt otrzymał nagrodę na 2021 GO SMART Award, do którego zgłoszono 46 rozwiązań przez 22 miasta z 14 krajów.
Według statystyk na Tajwanie populacja osób mających problemy ze wzrokiem wynosi 56 tysięcy, z czego jedna czwarta mieszka w New Taipei i Taipei.
Jak podkreśla Hui-Chun Chung, szef działu informacji i technologii, wykorzystywana technologia integruje kilka usług informacyjnych, takich jak precyzyjna lokalizacja GPS oraz włączenie w system sieci pojazdów. Obecnie wersja beta tej usługi jest dostępna dla trasy Nanjing Metro Bus i Minquan Metro Bus. Chung zwrócił uwagę, że osoby niedowidzące często potrzebują specjalnej pomocy, jeśli chodzi o korzystanie z aplikacji. Na przykład często polegają na funkcjach ułatwień dostępu, takich jak dyktowanie podczas interakcji z urządzeniem mobilnym lub zwiększony kontrast, kolory lub tekst do odczytu ekranu itp.
Według badań wskaźnik zadowolenia z tej usługi osiągnął 85% przy średniej liczbie użycia 300 na miesiąc.


 

Źródło: Eetasia.com