PKP Intercity stawia na dostępność. Do taboru dołączyły 4 wagony COMBO o podwyższonym standardzie

PKP Intercity odebrało pierwsze cztery z 60 wielofunkcyjnych wagonów COMBO. To pojazdy o podwyższonym standardzie dostosowane do potrzeb osób z niepełnosprawnościami. Będą jeździć na wielu popularnych trasach. Modernizacja taboru była możliwa dzięki dofinansowaniu z Funduszy Europejskich.
29 kwietnia na Dworcu Wschodnim w Warszawie PKP Intercity zaprezentowało wielofunkcyjne wagony COMBO. To pierwsze tego typu pojazdy w Polsce. Podczas modernizacji zadbano o odpowiednie wyciszenie wnętrz wagonów, wydzielono przedziały rodzinne i dla osób z niepełnosprawnościami. W każdym pojeździe jest też część bezprzedziałowa i przestrzeń, w której można bezpiecznie przewieźć rowery.

– Dzięki Funduszom Europejskim i rządowemu programowi Dostępność Plus inwestujemy w rozwój polskiej kolei. Dążymy do tego, by kolej odpowiadała na potrzeby wszystkich grup pasażerów, w tym również osób z niepełnosprawnościami. Chcemy, aby podróże były coraz bezpieczniejsze i bardziej komfortowe. Wagony COMBO to kolejny krok w osiągnięciu tego celu. Pomoże w tym również przystąpienie PKP Intercity do Partnerstwa na rzecz Dostępności

– mówi Małgorzata Jarosińska-Jedynak, wiceminister funduszy i polityki regionalnej.

Przystosowane do potrzeb

Wagony COMBO mają wiele udogodnień dla osób z niepełnosprawnością ruchu. W specjalnym przedziale są dwa pełnowymiarowe fotele i dwa miejsca na wózek inwalidzki z trójpunktowymi pasami bezpieczeństwa. Miejsca są wyposażone między innymi w panel indywidualnego sterowania oświetleniem i klimatyzacją, przyciski SOS i stoliki. Rampa pozwala osobom poruszającym się na wózku bezpiecznie wjechać do wagonu. W wagonach są zainstalowane automatyczne drzwi przedziałowe i bezprogowe podłogi ułatwiające poruszanie się.
Wszystkie piktogramy są przetłumaczone na alfabet Braille’a. Pojazdy posiadają również kontrastowe drzwi wejściowe, klamki, poręcze i przyciski umieszczone na wysokości odpowiedniej dla osób poruszających się na wózkach. Toalety są przystosowane do potrzeb osób z niepełnosprawnościami.

Komfort dla wszystkich

Wielofunkcyjne wagony COMBO są także przystosowane do potrzeb rodzin z małymi dziećmi. Pojazdy posiadają dwa wydzielone przedziały dla opiekunów z dzieckiem. W zależności od miejsca do siedzenia podróżni będą mogli korzystać z indywidualnych lub czteroosobowych stolików. Do dyspozycji każdego pasażera będą gniazdka elektryczne oraz gniazda USB. W wagonie będzie dostęp do bezprzewodowego internetu i nowoczesny system informacji pasażerskiej. Z COMBO skorzystają osoby podróżujące na trasach: Szczecin – Białystok, Wrocław/Zielona Góra – Białystok, Kraków/Lublin – Świnoujście, Przemyśl – Kołobrzeg/Gorzów Wielkopolski czy Suwałki – Szczecin.

PKP Intercity partnerem Dostępności Plus

Program Dostępność Plus, realizowany przez Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej od 2018 roku, to pierwsza kompleksowa inicjatywa polegająca na niwelowaniu barier w przestrzeni publicznej, w tym architektonicznych i komunikacyjnych. Celem programu jest zapewnienie swobodnego dostępu do dóbr i usług, podnoszenie jakości życia i zagwarantowanie możliwości samodzielnego funkcjonowania w życiu społecznym wszystkim osobom.

– Zainwestowaliśmy już ponad 8,5 miliarda złotych w poprawę dostępności szkół, uczelni, szpitali, urzędów, parków, instytucji kultury czy dworców kolejowych i autobusowych

– podkreśla wiceminister Jarosińska-Jedynak.
Jednym z elementów programu jest Partnerstwo na rzecz Dostępności. To deklaracja, do której przystąpiło już 200 firm, instytucji i samorządów. Od 29 kwietnia w gronie partnerów dostępności jest też PKP Intercity. W ten sposób spółka zobowiązała się do poszerzenia swoich działań na rzecz osób o szczególnych potrzebach, w tym osób z niepełnosprawnościami i seniorów.
Zgodnie z planami w 2021 roku do floty PKP Intercity dołączy blisko 150 nowych lub zmodernizowanych wagonów. Wszystkie będą spełniać wymogi dla osób o ograniczonej możliwości poruszania się, a część z nich, w tym wagony COMBO, będzie przystosowana również dla osób poruszających się na wózkach inwalidzkich. Wagony COMBO uzyskały certyfikat „Transport bez barier” przyznany przez Fundację Integracja.

Fundusze na dostępność

Wagony są modernizowane przez Konsorcjum Pojazdy Szynowe PESA Bydgoszcz i Zakłady Naprawcze Taboru Kolejowego Mińsk Mazowiecki. Zgodnie z planami wszystkie składy mają zostać odebrane do końca 2021 roku. Modernizacja wagonów to część dwóch projektów współfinansowanych z Funduszy Europejskich, z Programu Infrastruktura i Środowisko. Wartość dofinansowania wynosi 91,5 miliona złotych. Łącznie PKP Intercity otrzymało ze środków unijnych na lata 2014-2020 ponad 653 miliony złotych.


 

Źródło: PAP MediaRoom