PKP Intercity nie pobiera już opłat za psy asystujące

PKP Intercity bez rozgłosu wprowadziło kolejną zmianę w swojej ofercie. A warto o tym poinformować, bo to duże udogodnienie dla osób niepełnosprawnych – od niedawna nie muszą oni kupować biletu dla psów asystujących.
27 kwietnia otrzymaliśmy informację, że PKP Intercity przestało pobierać opłaty za przejazd psów asystujących. Potwierdza to Agnieszka Serbeńska, rzeczniczka przewoźnika. – Od 26 kwietnia osoby z niepełnosprawnością podróżujące pociągami PKP Intercity mogą bez dodatkowych opłat zabrać w podróż certyfikowanego psa asystującego. Aby skorzystać z tej możliwości wystarczy mieć ze sobą podczas podróży certyfikat, potwierdzający status psa asystującego oraz jego aktualne świadectwa szczepienia, o które konduktor może poprosić podczas kontroli biletów – informuje „Rynek Kolejowy”.

Pies asystujący to specjalnie wyszkolony pies, którego nauka w certyfikowanym ośrodku trwa nawet kilka lat. Proces szkolenia i wydawania certyfikatów jest regulowany prawnie za pomocą art. 2 pkt 11 ustawy z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych (tekst jednolity Dz. U. 2011 r. Nr 127 poz. 721) wraz z rozporządzeniem Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 1 kwietnia 2010 r. w sprawie wydawania certyfikatów potwierdzających status psa asystującego (Dz. U. z 2010 r. Nr 64, poz. 399). Pies taki podczas swojej pracy jest odpowiednio oznaczony – najczęściej posiada specjalną kamizelkę. – Jest to zatem grupa bardzo dokładnie wyszkolonych psów, posiadających specjalne, umocowane urzędowo certyfikaty – tłumaczy rzeczniczka, dodając, że nie należy mylić takiego psa z innymi psami udzielającymi wsparcia osobom z niepełnosprawnością, także wyszkolonymi, ale nie posiadającymi takich certyfikatów.

Do tej pory certyfikowane psy asystujące (o ile jednocześnie nie pełniły roli psa przewodnika osoby niewidomej) mogły być przewożone na podstawie biletu na przewóz psa, którego koszt wynosił 15,20 zł. – Wprowadzona w ostatnich dniach zmiana zwolniła certyfikowane psy asystujące z tej opłaty – wyjaśnia. Pies przewodnik osoby niewidomej, jeżeli nie jest certyfikowanym psem asystującym, jest przewożony przez osobę niewidomą na podstawie biletu z ulgą ustawową 95%. Dokumentami poświadczającymi tę ulgę są dokumenty osoby niewidomej.

 

Źródło: http://www.rynek-kolejowy.pl/wiadomosci/pkp-intercity-nie-pobiera-juz-oplat-za-psy-asystujace-86865.html