Naukowcy odkryli 50 nowych genów odpowiedzialnych za kolor oczu

Z ogłoszonych kilka dni temu wyników badań wynika, że genetyka ludzkiego oka jest bardziej złożona, niż wcześniej sądzono.
Międzynarodowy zespół naukowców pod kierownictwem King’s College London i Erasmus University Medical Centre Rotterdam zidentyfikował 50 nowych genów odpowiadających za kolor oczu w ramach największego do tej pory tego rodzaju badania genetycznego. Badanie, opublikowane 11 marca w Science Advances, obejmowało analizę genetyczną prawie 195 000 osób z Europy i Azji.
Odkrycia te pomogą lepiej zrozumieć choroby oczu, takie jak jaskra pigmentowa i albinizm oczu, w przypadku których rolę odgrywa poziom pigmentu w oku.
Ponadto zespół odkrył, że kolor oczu Azjatów o różnych odcieniach brązu jest genetycznie podobny do koloru oczu Europejczyków, od ciemnobrązowego do jasnoniebieskiego.
Niniejsze badanie opiera się na wcześniejszych analizach, w których naukowcy zidentyfikowali tuzin genów powiązanych z kolorem oczu, wierząc, że jest ich znacznie więcej. Wcześniej naukowcy uważali, że zmienność koloru oczu jest kontrolowana tylko przez jeden lub dwa geny, przy czym brązowe oczy dominują nad niebieskimi.

„To odkrycie to przełom, ponieważ przybliża nas o krok do zrozumienia genów, które powodują jedną z najbardziej uderzających cech ludzkich twarzy, która w całej naszej historii była błędnie interpretowana. Pozwoli to lepiej zrozumieć wiele chorób, o których wiemy, że są związane z określonymi poziomami pigmentacji”

– mówi Dr Pirro Hysi z King’s College London, współautorka badania.
dr Manfred Kayser z Erasmus University Medical Centre Rotterdam dodaje:

„To badanie dostarcza wiedzy genetycznej potrzebnej do bardziej precyzyjnego przewidywania koloru oczu na podstawie DNA, które od dawna stosuje sięw badaniach antropologicznych i kryminalistycznych, ale z ograniczoną dokładnością dla kolorów innych niż brązowe i niebieskie”.


 

Źródło: King’s College London