Na dzień dzisiejszy językiem czy też dialektem kaszubskim posługuje się 108 tysięcy osób.
Mimo że Ludwik Braille stworzył najbardziej dziś rozpowszechniony na świecie alfabet do odczytu dotykiem w 1829 roku, a język polski swoją wersję alfabetu Braille’a ma już od 1934 roku, to Kaszubi musieli na swoją czekać aż do 2021 roku. Co ciekawe, za kaszubskiego Braille’a odpowiedzialny jest Amerykanin z Nowego Jorku.
Choć Harris Mowbray to student informatyki na American University w Waszyngtonie, to jego drugą pasją jest lingwistyka. Mowbray zna język hiszpański, hebrajski i esperanto. Przygotowując pracę lingwistyczną dla Lakotów, jednego z plemion rdzennych Amerykanów, zdał sobie sprawę, że dla ich języka nie ma alfabetu Braille’a. Tak jak i dla wielu innych regionalnych języków na świecie, w tym kaszubskiego i dialektu śląskiego, z którymi Amerykanin zetknął się, studiując w ubiegłym roku przez jeden semestr na Uniwersytecie Jagiellońskim (częściowo na miejscu w Krakowie i częściowo, przez pandemię, zdalnie).
Jeżeli kaszubski standard alfabetu Braille’a stworzony przez Amerykanina zostanie uznany oficjalnie, z jego wykorzystaniem będą mogły być drukowane książki, podręczniki i prasa dla niewidomych i słabowidzących mieszkańców Kaszub.
Źródło: UM Gdynia / Przemysław Kozłowski