Rumunia: Ministerstwo Edukacji zapowiada wprowadzenie nowego alfabetu dla niewidomych

Jak podało Rumuńskie Ministerstwo Edukacji, Rumunia będzie pierwszym na świecie krajem, w którym zostanie wprowadzony alfabet dla niewidomych o nazwie Scripor. Niniejszy alfabet został nazwany na cześć jego wynalazcy – rumuńskiego malarza Tudora Scripora.
Scripor to dotykowy system kodowania, który pozwala osobom niewidomym skutecznie uczyć się, rozpoznawać i zapisywać kolory.
Ten innowacyjny alfabet składa się z zaledwie dziesięciu elementów dotykowych i może się go nauczyć każdy, szczególnie przydatny dla osób z niepełnosprawnością wzrokową i intelektualną. Wykorzystuje zarówno dwuwymiarowe kształty geometryczne, jak i prosty system punktowy, dzięki czemu użytkownik może mieć dwa sposoby uzyskiwania informacji za pomocą dotyku.
Wynalazek Tudora Scripora zdobył złoto na Geneva Inventions and Innovation Show, w kategorii Edukacja, Kultura i Sztuka, i otrzymał Nagrodę Specjalną Niemieckiego Stowarzyszenia Wynalazców.
Ministerstwo Edukacji i Stowarzyszenie Scripor Alphabet podpiszą w tym tygodniu protokół współpracy, który przewiduje wdrożenie na poziomie krajowym tego rodzaju alfabetu.


 

Źródło: romania-insider.com