Państwowe Muzeum na Majdanku coraz bardziej dostępne dla niewidomych

Koniec roku 2020 był dla Muzeum na Majdanku czasem intensyfikacji działań dedykowanych osobom z niepełnosprawnościami ruchu oraz wzroku.
Z myślą o osobach z niepełnosprawnościami wzroku wprowadzono do oferty edukacyjnej kolejne pomoce dydaktyczne. Umożliwią one niewidomym poznawanie historii byłego niemieckiego obozu koncentracyjnego na Majdanku za pomocą dotyku. Są to reprodukcje dwóch kompletów odzieży więźniarskiej oraz modele pomników Mauzoleum i Kolumny Trzech Orłów.
Kopie pasiaków (czapka, bluza, spodnie męskie oraz sukienka) pozwolą uczestnikom zajęć edukacyjnych dokładnie zapoznać się z odzieżą więźniarską, jej formą oraz fakturą. Trafiły one do Muzeum na Majdanku dzięki współpracy z Państwowym Muzeum Auschwitz-Birkenau oraz Centrum Technologii Audiowizualnych.
Zastosowanie technologii druku 3D umożliwiło zaś dokładne odwzorowanie monumentów wchodzących w skład założenia pomnikowego poświęconego ofiarom byłego niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego KL Lublin. Makieta Mauzoleum została wykonana w skali 1:100, a Kolumny Trzech Orłów w skali umożliwiającej poznanie przez dotyk szczegółów rzeźbionych orłów znajdujących się na głowicy.


 

Źródło: Państwowe Muzeum na Majdanku