Gala z okazji XXI-lecia Polskiego Komitetu Paraolimpijskiego

– Spełniacie bardzo ważną rolę, bo nie tylko przynosicie Rzeczypospolitej Polskiej medale i sławę swoimi wspaniałymi występami, ale przede wszystkim jesteście przykładem dla innych, dla ludzi często złamanych, rozżalonych wobec życia i losu, którzy nie wychodzą z domu. Państwo pokazujecie im, że można – mówił Prezydent Andrzej Duda podczas gali z okazji XXI-lecia Polskiego Komitetu Paraolimpijskiego.
W piątkowy wieczór odbyła się Gala z okazji XXI-lecia Polskiego Komitetu Paraolimpijskiego. Udział w gali wzięła para prezydencka. Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej reprezentował Sekretarz Stanu i pełnomocnik rządu ds. osób niepełnosprawnych Krzysztof Michałkiewicz.
Polski Komitet Paraolimpijski obchodzi w tym roku dwudziestolecie swojego istnienia w strukturach międzynarodowych i dwudziestą pierwszą rocznicę działalności w naszym kraju.

Uroczysta gala

Uroczysta gala z tej okazji odbyła się 10 maja, w Airport Hotel Okęcie przy ul. 17 stycznia 24 w Warszawie. Na uroczystość zaproszeni zostali wszyscy medaliści od igrzysk paraolimpijskich w Sydney w 2000 roku. Uhonorowano też najwybitniejsze postaci polskiego ruchu paraolimpijskiego. Zostały również wręczone nagrody Plebiscytu Polskiego Związku Sportu Niepełnosprawnych Start „Sportowiec 2018 roku”.
Udział w gali wzięła para prezydencka – Prezydent Andrzej Duda wraz z Małżonką Agatą Kornhauser-Dudą. Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej reprezentował Sekretarz Stanu i pełnomocnik rządu ds. osób niepełnosprawnych Krzysztof Michałkiewicz.

Polski Komitet Paraolimpijski

Jak czytamy na stronach Polskiego Komitetu Paraolimpijskiego, pierwsze zebranie założycielskie Polskiego Komitetu Paraolimpijskiego miało miejsce 16 września 1998 roku, a pierwszy Walny Zjazd członków odbył się 10 października 1998 roku. 14 maja 1999 roku Polski Komitet Paraolimpijski został oficjalnie przyjęty do struktur Międzynarodowego Komitetu Paraolimpijskiego.
Ostatnie 20 lat to przede wszystkim praca nad propagowaniem sportu paraolimpijskiego w naszym kraju, promowania sportu jako świetnego sposobu rehabilitacji i powrotu do sprawności, ale także sposobu na życie dla wielu zawodników, którzy stawiają na wyczyn – czytamy dalej.
Polacy startują w igrzyskach paraolimpijskich od 1972 roku i zdobyli dla naszego kraju ponad 770 medali.