Międzynarodowy Dzień Osób Niepełnosprawnych – 3 grudnia. Życzenia Minister Marleny Maląg

Szanowni Państwo,
dzisiejsza data jest wyjątkowa i bardzo ważna. Właśnie 3 grudnia obchodzimy ustanowiony w  1992 roku przez Organizację Narodów Zjednoczonych Międzynarodowy Dzień Osób Niepełnosprawnych.
Jesteśmy różni – młodzi, starsi, mieszkamy w dużych miastach, małych miasteczkach, obszarach wiejskich, jesteśmy zdrowi, zmagamy się z różnymi schorzeniami, towarzyszą nam różnego rodzaju niepełnosprawności. Co nas łączy? Wszyscy tworzymy społeczeństwo – niezależnie od wieku, miejsca zamieszkania, stopnia sprawności. I każdy, niezależnie od okoliczności, powinien czuć się tego społeczeństwa pełnoprawnym członkiem.
Dlatego tak ważna jest integracja, solidarność, szeroko rozumiana dostępność. Bardzo często nie mamy wpływu na stan zdrowia i sprawność – mamy jednak wpływ na to, jak nasza rzeczywistość i przestrzeń publiczna jest dostosowana do potrzeb wszystkich obywateli. Mówimy zarówno o barierach architektonicznych, jak i tych w naszych głowach. Niepełnosprawność nie powinna wykluczać i robimy co w naszej mocy, by wspierać osoby z niepełnosprawnościami na każdym możliwym polu.
Z okazji Międzynarodowego Dnia Osób Niepełnosprawnych pragnę życzyć Państwu wszystkiego najlepszego, pomyślności i pogody ducha zwłaszcza w tym trudnym czasie pandemii. Życzę Wam także wytrwałości oraz powodzenia w pokonywaniu codziennych trudności, a także w dążeniu do samorealizacji i spełniania marzeń.
Z serdecznymi pozdrowieniami,
Marlena Maląg
Minister Rodziny i Polityki Społecznej


 

Źródło: MRiPS