Przeglądarka 95/24.11.2020

Anna Woźniak-Szymańska: Tyflopedagodzy uczą życia na nowo

W Polsce żyje ok. 3 mln osób z problemami wzroku, w tym niespełna 2 mln ma orzeczoną dysfunkcję wzroku, z czego większość jest wynikiem różnych schorzeń, a nie stanem od urodzenia i są to osoby w różnym wieku. Dzieci, młodzież, a także dorośli. Są to osoby albo niedowidzące, albo niewidome, ale także ociemniałe, które straciły wzrok po 5. roku życia. Jeszcze do niedawna wiele z nich, nie mogąc sobie poradzić z niepełnosprawnością, było skazane na pomoc najbliższych, zaszywało się w domach. Dziś to się już zmienia, o czym świadczy obecność osób niedowidzących lub niewidomych w różnych dziedzinach życia. Stało się to możliwe w dużej mierze dzięki rehabilitacji wzroku. Na czym polega rehabilitacja wzroku mówi Anna Woźniak-Szymańska, prezes Polskiego Związku Niewidomych.
Czytaj całość na Swiatlekarza.pl

Niesamowity wyczyn! Niepełnosprawny sportowiec ukończył Ironmana

Chris Nikic jest pierwszą osobą na świecie z zespołem Downa, która ukończyła triathlon w prestiżowym cyklu Ironman. Jak zapowiada, to dopiero początek jego przygody z tym sportem. Tę historię prezentujemy w ramach naszej Dziennej Dawki Dobrego Newsa.
Chris Nikic jest wzorem dla wszystkich sportowców. Bez względu na to czy są pełnosprawni, czy zmagają się z niepełnosprawnościami. Amerykanin do zawodów z cyklu Ironman przygotowywał się od dawna. Zresztą było do czego, ponieważ podczas imprezy Ironman Florida musiał zmierzyć się z bardzo wymagającym dystansem – 3,8 km pływania, 180 km jazdy na rowerze i 42,2 km biegu.
Czytaj całość na O2.pl

Niepełnosprawny naciąga ludzi na ulicy! To słynny podwarszawski oszust

Przy ulicy Świętojańskiej w Piasecznie mężczyzna poruszający się o kulach naciąga mieszkańców na pieniądze. Jak się okazuje to znany oszust z Piaseczna.
Mężczyzna od lat naciąga ludzi w ten sam sposób. Porusza się o kulach i udaje niepełnosprawnego. Często przedstawia się jako Tomasz Jóźwiak. Ma około 170 cm wzrostu, szczupłą sylwetkę, siwe włosy i delikatnie ciemną karnację. Podaje się za byłego sportowca, szermierza. Wyłudza od ludzi pieniądze opowiadając przeróżne historyjki życiowe.
Czytaj całość na Se.pl

Rodzice bez specjalnej troski. Łączy ich to, że nigdy nie mogli liczyć na pomoc państwa

Wszystkie osoby, z którymi rozmawiałam, mówią, że po narodzinach dziecka z niepełnosprawnością najbardziej dotkliwy jest brak wiedzy i wsparcia. Nie ma nikogo, kto by im pomógł. Nie ma instytucji, do której można byłoby się o to zwrócić. Rodzice szukają po omacku.
Mają różne wykształcenie, status społeczny i finansowy, pochodzą z dużych i małych miast, a ich dzieci z niepełnosprawnością przyszły na świat w różnych czasach. Łączy ich to, że nigdy nie mogli liczyć na pomoc państwa.
Czytaj całość na Gazetaprawna.pl

Białoruś: sąd przyjechał do sparaliżowanego niepełnosprawnego, by ukarać go za protest

Lokalny sąd zorganizował sesję wyjazdową w mieszkaniu sparaliżowanego Alaksieja Karenkowa i ukarał go grzywną. Białoruskie władze postanowiły zabrać się za niepełnosprawnych, którzy aktywnie protestują przeciwko wyborczym fałszerstwom i milicyjnej przemocy.
Sprawa o wykroczenie odbyła się w domu oskarżonego. W ten sposób sąd postanowił „pójść na rękę” podsądnemu, który ma pierwszą grupę inwalidzką i nie chodzi. Karenkou ma 33 lata. Stał się niepełnosprawny w 2013 roku podczas wypadku na budowie klasztoru św. Elżbiety w Mińsku. Mieszka w miasteczku Barań pod Orszą na wschodniej Białorusi.
Czytaj całość na belsat.eu