Przeglądarka 68/21.08.2020

Kielce: Kolejni niepełnosprawni w MPK. Świetnie sobie radzą jako kierowcy

Mimo, że na co dzień zmagają się z różnymi barierami, za kierownicą są całkowicie sprawni. Kolejni kierowcy zdali egzamin na prawo jazdy i, mimo swojej niepełnosprawności, znaleźli pracę w kieleckim MPK. Jako kierowcy. A to nie koniec projektu.
Tygodnie spędzone „za kółkiem” podczas kursu, potem egzaminy i spełnienie marzeń… Emil Król, mimo niedowładu prawej ręki, od stycznia pracuje w Miejskim Przedsiębiorstwie Komunikacji w Kielcach. Jak przyznaje na początku nie wierzył, że może zostać zawodowym kierowcą autobusu. – Na początku było małe niedowierzanie. Może wątpiłem, bo sprawność jest bardzo ważna i potrzebna – wspomina Emil Król.
Czytaj całość na tvp.pl

Aluminiowe puszki mogą pomóc Antkowi w walce z chorobą. Nie wyrzucaj ich – dołącz do akcji „Puszka dla Antka”

Antek Smorawski jest 12-letnim mieszkańcem Kluczewa w gminie Ostroróg. Chłopiec cierpi na nieuleczalną chorobę, wymaga codziennej rehabilitacji. By ta przynosiła jednak pożądane efekty i nie wiązała się z okropnym bólem niezbędny jest zakup specjalistycznego sprzętu. Możliwości finansowe rodziców Antka w tym zakresie niestety są ograniczone. Pomóc możecie jednak Wy!
Ponoć najlepsze pomysły kryją się w prostocie i umiejętności dostrzeżenia potencjału w szczegółach, na które zazwyczaj nie zwracamy uwagi. Zdaje się, że to właśnie z takiego założenia wyszli rodzice niepełnosprawnego Antka Smorawskiego z Kluczewa, którzy – aby pozyskać środki na zakup kosztownego sprzętu rehabilitacyjnego dla syna – zainicjowali zbiórkę zużytych puszek aluminiowych. Akcja pod hasłem „Puszka dla Antka” ruszyła pod koniec lipca i bardzo szybko zyskała spore grono odbiorców, które wciąż się poszerza. Dziś, zamiast wyrzucać odpady do kosza, mieszkańcy oraz mieszkanki całego powiatu szamotulskiego gromadzą je, by pomóc chłopcu w walce z chorobą.
Czytaj całość na naszemiasto.pl

Podróż do Poznania bez barier? Dawid usłyszał, że autobusy nie zabierają osób niepełnosprawnych

Dawid Kusik porusza się na wózku inwalidzkim. On i jego rodzina chcieli dojechać pociągiem z Poznania do Sulechowa. Na części trasy wprowadzono komunikację zastępczą w postaci autobusu. – Usłyszeliśmy, że w Zbąszynku mamy radzić sobie sami – mówi Joanna Gadomska.
30-letni Dawid Kusik z Kórnika porusza się na wózku inwalidzkim, ma pierwszą grupę inwalidzką. 1 sierpnia wybrał się w kolejową podróż. Towarzyszyli mu mama, siostra Joanna Gadomska i jej mąż, Kajetan. Do Sulechowa jeżdżą zwykle raz w roku, w odwiedziny do przyjaciół.
Wybrali pociąg POLREGIO o godz. 7.07. Gdy kupowali bilety na poznańskim dworcu, dowiedzieli się, że dojadą tylko do Zbąszynka (na dalszej trasie trwa remont, działa komunikacja zastępcza).
Czytaj całość na wyborcza.pl

Ja przez cukrzycę straciłem wzrok – badaj się!

Każda choroba, czy to przewlekła, ciężka, zakaźna czy lekka – przeziębienie, kaszel – może doprowadzić do powikłań często na całe życie. Nie jest to zasadą ale może do czegoś takiego dochodzić. Nie inaczej jest z cukrzycą o której często mówi się, że „ cukrzyca nie boli ale wyniszcza organizm”.
Według Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) przewiduje się, że do końca 2030 roku cukrzyca stanie się 7 najczęściej występującą przyczyną zgonów na świecie. Dzisiaj z jej powodu co sześć sekund umiera jedna osoba. Podstawową formą walki z cukrzycą oraz jej powikłaniami jest edukacja, która zwiększa motywację pacjentów do leczenia
Najczęściej występującym powikłaniem u diabetyków jest retinopatia cukrzycowa czyli uszkodzenie małych naczyń krwionośnych znajdujących się w siatkówce oka. Jej konsekwencją jest postępująca, nieodwracalna utrata wzroku Każdy chory na cukrzycę jest w grupie ryzyka. Dane epidemiologiczne wskazują, że retinopatia cukrzycowa występuje u 90 proc. chorych na cukrzycę typu 1 i u 60 proc. chorych na cukrzycę typu 2.
Mieszkańcom województwa świętokrzyskiego przypominamy o tym, że mogą skorzystać z bezpłatnego projektu pn. „Regionalny Program Zdrowotny w zakresie zapobiegania i wczesnego wykrywania cukrzycy typu drugiego”. Wszystkiego o projekcie dowiecie się klikając tutaj.
Czytaj całość na ox.pl

Życie niedowidzących osób może ulec poprawie dzięki tego typu rozwiązaniom

Inżynier oprogramowania w Google Research, Chao Chen, wziął sobie za cel wyzwania stojące przed osobami, które mają problemy ze wzrokiem. Naukowiec chce pomóc takim ludziom w rozpoznawaniu produktów w supermarketach.
Chen zauważył bowiem, iż wiele produktów spożywczych ma takie same opakowania. Często okazuje się, że jedyną różnicą między nimi jest tekst i grafika. Członek Google Research ma jednak pomysł na rozwiązanie opisywanego problemu.
Czytaj całość na whatnext.pl