Gdynia: „Zabawa na plaży” – nowe przygody Rysia i Krzysia

Dostępne plaże i zasady bezpiecznego zachowania w wodzie. To główne tematy nowych „Przygód Rysia i Krzysia” autorstwa Marty Ostrowskiej. Pojawiła się właśnie druga z serii książek o wyjątkowych braciach, którzy wspólnie przeżywają dziecięce przygody i pokonują codzienne wyzwania. Jej tytuł to „Zabawa na plaży”. Podczas lektury najmłodsi czytelnicy będą mogli po raz kolejny poznać i zrozumieć codzienność osób z niepełnosprawnościami.
„Przygody Rysia i Krzysia” to seria książek, która powstaje z myślą o najmłodszych czytelnikach. Ma ich uwrażliwiać i pokazywać świat z nieco innej perspektywy. W lekki i naturalny sposób przybliża dzieciom codzienne życie i wyzwania osób z niepełnosprawnością. Wszystko po to, aby późniejsze spotkania, wspólna zabawa i wzajemne wsparcie były dla nich czymś zupełnie naturalnym.
W sierpniu pojawiła się pierwsza odsłona serii pt. „Przyjaciel Pirat”, która skupiła się na psach asystujących i terapeutycznych. Teraz dostępny jest już drugi tytuł – „Zabawa na plaży”. Opowiada o wyprawie Rysia i Krzysia na plażę. W przygodzie towarzyszy im najlepsza przyjaciółka Rysia – Hania. Książka przybliża czytelnikom tematykę dostępnych plaż i zasady bezpiecznej zabawy w wodzie.
Książkę można nabyć na stronie www.rysikrzys.pl. Dzięki miastu kilkaset egzemplarzy zostało też nieodpłatnie przekazanych do gdyńskich instytucji. Będą dostępne w bibliotekach, szkołach, przedszkolach, żłobkach, świetlicach socjoterapeutycznych, przystaniach sąsiedzkich, hospicjum, Centrum Aktywności Rodziny, Konsulacie Kultury, punktach opieki nad dziećmi, siedzibach organizacji pozarządowych oraz MOPS-ie.
W grudniu ukaże się kolejna pozycja z serii – tym razem „Wyprawa rowerowa”. Planowane są również następne odsłony przygód braci – „Urodziny Mamy” oraz „Z głową w chmurach!”.

O „Przygodach Rysia i Krzysia”

Ryś i Krzyś – bohaterowie książek autorstwa Marty Ostrowskiej – odkrywają przed młodymi czytelnikami świat widziany z perspektywy chłopca poruszającego się na wózku i wspierającego go brata.
Dzięki postaci Rysia i innych bohaterów, których bracia spotykają na co dzień, dzieci uczą się, że obecność osób poruszających się na wózkach, o kulach, niewidomych czy z innymi dysfunkcjami nie jest niczym niezwykłym. Jednocześnie już najmłodsi czytelnicy odkrywają, że ci ludzie są tacy sami jak inni. Mogą robić wszystko to, co osoby sprawne, choć czasem potrzebują wsparcia czy dostosowanej do ich potrzeb przestrzeni, a także sprzętu lub usług.
Seria książek jest skierowana do dzieci w wieku od 3 do 6 lat. Ciekawe ilustracje, wesołe historie, a także krótkie zadania i łamigłówki gwarantują udaną lekturę oraz dobrą zabawę.
Wydawnictwo stanowi idealne uzupełnienie realizowanej przez Gdynię kampanii „Wszyscy jesteśmy z tej samej bajki”.

O autorce

Marta Ostrowska – gdynianka z wyboru, z wykształcenia filolog angielski, z zawodu specjalista ds. innowacji społecznych, z pasji wolontariuszka działająca na rzecz osób z niepełnosprawnością, a także założycielka Fundacji „Podróże bez Granic”. Obecnie żeglująca mama dwóch chłopców.
Dzięki serii o Rysiu i Krzysiu łączy zawodowe i osobiste doświadczenia, zainteresowania, radość czytania dzieciom, które wspiera ich rozwój oraz chęć krzewienia pozytywnej integracji już u najmłodszych odbiorców, a także ich rodziców.
Autorem ilustracji w książce jest Szczepan Atroszko.


 

Źródło: kom. pras.