Dziecko na plaży – jak skutecznie chronić wzrok naszej pociechy?

Źródło: KRIO


 

Tereny nadmorskie to wciąż jeden z najpopularniejszych kierunków wyjazdów wakacyjnych w naszym kraju. Podróżujemy całymi rodzinami, zabierając na urlop nawet kilku- czy kilkunastomiesięczne pociechy. Musimy jednak pamiętać, że plaża to miejsce o szczególnym natężeniu promieni słonecznych, które mogą być niebezpieczne dla zdrowia. Na szkodliwy wpływ promieniowania UV narażone są również oczy naszych dzieci, dlatego powinniśmy zadbać o ich kompleksową i skuteczną ochronę. W jaki sposób to zrobić dobrze? Odpowiada Paweł Szczerbiński, optyk i optometrysta, ekspert Krajowej Rzemieślniczej Izby Optycznej.

Wakacje nad morzem? Chroń zdrowie swojej pociechy

„Morza szum, ptaków śpiew, złota plaża pośród drzew” oraz my – korzystający z pięknej pogody, ciepłej morskiej wody i wysokich temperatur. W tym roku zdecydowaliśmy się na podróż z naszymi pociechami, dlatego sam wyjazd (i każde wyjście na plażę) zaplanowaliśmy w najdrobniejszych szczegółach. Dla naszych dzieci przygotowaliśmy nie tylko „obowiązkowy” zestaw zabawek, ale również odpowiednią ilość ubranek, gdyby codzienna zabawa „lekko” wymknęła się spod kontroli. Ponieważ kluczowe jest dla nas bezpieczeństwo naszych dzieci, wśród podróżniczego ekwipunku znalazły się również kremy z filtrami UV i nakrycia głowy. Podczas pobytu na plaży pamiętamy o odpowiednim nawadnianiu naszych pociech oraz o tym, że powinniśmy unikać nadmiernej ekspozycji na promienie słoneczne w godz. 11-16. Czy to na pewno wszystko?
Bardzo istotna dla zdrowia naszych dzieci jest ochrona ich oczu przed szkodliwym wpływem promieniowania UV – komentuje Paweł Szczerbiński, optyk i optometrysta, ekspert Krajowej Rzemieślniczej Izby Optycznej – Niezbędne jest zatem, abyśmy zaszczepili u naszych pociech nawyk korzystania z okularów słonecznych. Oślepiające światło trafia bowiem do oczu nie tylko bezpośrednio od słońca, ale także z powodu odbijania się od wody czy piasku. Warto również zwrócić uwagę, że wzrok naszych dzieci jest bardziej wrażliwy niż nasz – dorosłych. Ponadto, u najmłodszych narząd wzroku nie jest jeszcze w pełni ukształtowany, dlatego wszelkie negatywne bodźce, takie jak np. zbyt intensywne promienie słoneczne, mogą zakłócić prawidłowy rozwój oczu – dodaje.

Jak wybrać okulary przeciwsłoneczne dla dziecka?

Wyboru okularów przeciwsłonecznych dla naszych dzieci nie powinniśmy pozostawiać na ostatnią chwilę przed wyjazdem na wakacje. Istnieje bowiem wówczas duże prawdopodobieństwo, że w obliczu zabiegania nie wybierzemy takich okularów, które rzeczywiście, a nie tylko pozornie, ochronią wzrok naszych dzieci. Przede wszystkim, „zapomnijmy” o możliwości ich zakupu na straganach, w supermarketach czy w sklepach z zabawkami. Takie okulary kuszą nas oczywiście niską ceną i łatwą dostępnością, jednak ich użytkowanie może mieć bardzo poważne skutki dla oczu naszych dzieci.
Lista „niedoskonałości” okularów niepewnego pochodzenia może być bardzo długa. Po pierwsze okulary te nie zawsze wyposażone są w odpowiednie filtry UV, a posiadają jedynie przyciemniane soczewki. W efekcie blokują włącznie dostęp światła widzialnego, a wówczas źrenice się rozszerzają i w istocie oczy są jeszcze bardziej narażone na szkodliwe promieniowanie. Ponadto, okulary produkowane masowo nie zawsze posiadają soczewki, które zachowują zerową moc sferyczną. Ta sytuacja może być na początku niedostrzegalna, ale w konsekwencji może doprowadzić do szkodliwych zmian w oczach dzieci – łącznie z zaburzeniem prawidłowego widzenia. Innym ważnym elementem jest fakt, że okulary te nie są spersonalizowane – tzn. nie zostały odpowiednio dostosowane do kształtu twarzy dziecka. W tej sytuacji istnieje ryzyko, że między twarzą a okularami wytworzą się szczeliny przez które będą przedostawać się promienie słoneczne. Ponadto, np. w supermarketach okulary te są dostępne dla każdego tzn. są np. wielokrotnie przymierzanie – z tego powodu narażone są na zarysowania, odgięcia, zabrudzenia, które w konsekwencji mogą zaburzyć komfort ich użytkowania. Dlatego zachęcam, aby okulary przeciwsłoneczne, zarówno dla nas, jak i dla dzieci wybierać pod okiem specjalisty w profesjonalnym salonie optycznym – kończy Paweł Szczerbiński, optyk i optometrysta, ekspert Krajowej Rzemieślniczej Izby Optycznej.