Lublin: Pierwsza w Europie operacja zaćmy z wykorzystaniem innowacyjnego systemu chirurgii 3D

Operacja zaćmy z wykorzystaniem innowacyjnego systemu chirurgii 3D (heads up surgery) odbyła się w Klinice Okulistyki Samodzielnego Publicznego Szpitala Klinicznego nr 1 w Lublinie. Pierwszy taki zabieg w Europie przeprowadził prof. dr hab. Robert Rejdak – kierownik Kliniki Okulistyki Ogólnej, prorektor ds. umiędzynarodowienia i cyfryzacji Uniwersytetu Medycznego w Lublinie.
„Jest to pierwszy zarejestrowany i dedykowany sprzęt do chirurgii zaćmy i chirurgii przedniego odcinka oka. Może być wykorzystywany w leczeniu chorób rogówki, w zabiegach przeciwjaskrowych oraz na aparacie ochronnym oka” – wyjaśnia prof. Robert Rejdak.
W trakcie heads up surgery operator przeprowadza zabieg, patrząc nie przez okular mikroskopu operacyjnego, lecz obserwując mikroskopowy obraz przesyłany z kamery 3D na ogromny, płaski monitor. Dzięki temu dowolna liczba osób może przy użyciu okularów 3D śledzić przebieg operacji.
Ta innowacyjna technologia wzmacnia jakość pracy klinicznej, zwiększa precyzję i bezpieczeństwo pacjentów i personelu medycznego. „Pozwala na stosowanie znacznie mniejszego natężenia światła, które jest fototoksyczne i nie pozostaje obojętne dla ludzkiego oka, przy zachowaniu wyrazistości obrazu” – potwierdza prof. Rejdak. „System wpisuje się także w działania antycovidowe, pozwalając na zachowanie odpowiedniego dystansu na sali operacyjnej” – dodaje.
Prorektor ds. umiędzynarodowienia i cyfryzacji Uniwersytetu Medycznego w Lublinie wskazuje na potencjał tej nowoczesnej technologii możliwy do wykorzystania w działalności dydaktycznej – w edukacji i szkoleniu studentów, rezydentów i młodych lekarzy. Za pomocą rozwiązań 3D możliwa jest projekcja obrazu w jakości nieosiągalnej do tej pory i prezentacja różnych przypadków klinicznych, za pomocą przekazu „na żywo” lub poprzez odtworzenie nagrania z badania.
Zabiegi usuwania zaćmy wykonywane są w Klinice Okulistyki przy ulicy Chmielnej w Lublinie. Klinika oferuje najwyższą jakość usług w Polsce, wykorzystując najnowsze standardy. Niedawno wprowadzonym rozwiązaniem są operacje wykonywane w systemie dwuzmianowym: rano i popołudniu. Jest to odpowiedź na potrzeby pacjentów oraz sytuację epidemiologiczną w kraju.


 

Materiał został opublikowany dzięki uprzejmości Uniwersytetu Medycznego w Lublinie