Historyczny Memoriał Kamili Skolimowskiej: drugi w historii światowej lekkoatletyki wynik w rzucie oszczepem i pierwszy w historii bieg Zawodników Olimpiad Specjalnych Polska!

Olimpiady Specjalne Polska, część Special Olympics, największego światowego ruchu sportowego dla osób z niepełnosprawnością intelektualną, po raz pierwszy w historii wzięły udział w Memoriale Kamili Skolimowskiej – jednym z największych lekkoatletycznych wydarzeń 2020 roku.
Tegoroczny Memoriał Kamili Skolimowskiej był niezwykłym świętem sportu! W imprezie wzięło udział blisko 50 medalistów największych imprez lekkoatletycznych, w tym mistrzowie świata, medaliści olimpijscy, którzy przyjechali na Stadion Śląski by po raz kolejny wpisać się na karty historii sportu. Najbliżej pobicia rekordu świata był niemiecki oszczepnik Johannes Vetter. Fantastyczny rzut na odległość 97.76 m. dał mu zwycięstwo w konkursie, a do rekordu świata legendarnego Czecha Jana Železnego ustanowionego w 1996 roku zabrakło zaledwie 72 centymetrów.
Do historii przejdzie także pierwszy udział w Memoriale Zawodników Olimpiad Specjalnych Polska.  W biegu na dystansie 60 metrów wystartowało ośmioro zawodników ze śląskiego Oddziału Regionalnego Olimpiad Specjalnych.
„Cieszę się, że tu jestem!  To ogromne wydarzenie! Super, że mogłem tu pobiec przed wszystkimi kibicami” powiedział Piotr Feliks, Zawodnik Olimpiad Specjalnych z klubu Koniczynka Żory.
W imprezie udział wzięli reprezentanci dwóch śląskich Klubów Olimpiad Specjalnych: Koniczynka Żory i Promyk Rybnik.
„Sportowcy Olimpiad Specjalnych trenują, rywalizują o medale i każdego dnia pokazują determinację, ducha walki, ale także wyjątkową postawę fair play. Ich udział w Memoriale Kamili Skolimowskiej to donośny apel o to, abyśmy otworzyli na nich swoje serca i umysły, i dostrzegli, że stanowią ważną, równoprawną część naszego społeczeństwa” powiedział Dariusz Wosz, Dyrektor Oddziału Regionalnego Olimpiady Specjalne Śląskie.
W biegu wystartowali: Jakub Kochanowski, Tomasz Kwoka, Sebastian Pietrzela, Bartosz Mysior z klubu Promyk Rybnik, oraz Kinga Siemieniec, Wiktoria Woźnicka, Stanisław Przywara i Piotr Feliks z klubu Koniczynka Żory.
„To, że nasi zawodnicy wystąpili dzisiaj obok światowych gwiazd sportu, przed 15 tysiącami kibiców i milionami telewidzów na całym świecie, to bardzo ważne dla nich i jednoznaczny symbol tego, że sport jest jeden” powiedział Adam Jurzysta, trener klubu Olimpiad Specjalnych Promyk Rybnik.
To nie pierwszy raz w tym roku, gdy Olimpiady Specjalne goszczą na Stadionie Śląskim. 20 lipca 2020 roku Stadion rozświetlił się na czerwono z okazji Światowego Tygodnia Inkluzji Olimpiad Specjalnych.
„W inkluzji nie chodzi jedynie o to, by zauważyć, że osoby z niepełnosprawnością intelektualną są wśród nas. To wyzwanie, by dać im szansę życia i działania wspólnie z nami. Wystarczy odrobina otwartości i nasi zawodnicy pokażą, że są nie tylko znakomitymi sportowcami, ale także świetnymi kumplami, sąsiadami czy pracownikami. Właśnie to przesłanie Olimpiady Specjalne głoszą od wielu, wielu lat” powiedziała Joanna Styczeń-Lasocka, Dyrektor Generalny Olimpiad Specjalnych Polska.
W tym roku Olimpiady Specjalne obchodzą jubileusz 35-lecia działalności w Polsce.
„Olimpiady Specjalne Polska to największa organizacja sportowa dla osób z niepełnosprawnością intelektualną. Byliśmy pierwszym krajem Europy Środkowo-Wschodniej, w którym światowy ruch Special Olympics rozpoczął działalność. Zapewniamy treningi i zawody sportowe dla ponad 17,5 tysiąca zawodników w ponad 500 klubach sportowych na terenie całego kraju. Sportowców wspiera 5,5 tysiąca trenerów i wolontariuszy. Oprócz działalności sportowej budujemy też wiedzę i świadomość społeczną na temat osób z niepełnosprawnością intelektualną. Zachęcamy do kibicowania naszym wyjątkowym sportowcom na arenach w kraju i za granicą, między innymi podczas Światowych Igrzysk Olimpiad Specjalnych, w których regularnie uczestniczy polska reprezentacja” dodała Joanna Styczeń-Lasocka.
Najbliższe Światowe Zimowe Igrzyska Olimpiad Specjalnych – z udziałem Polskiej Reprezentacji Olimpiad Specjalnych – odbędą się od 22 do 28 stycznia 2022 roku w Kazaniu w Rosji.
Z kolei najbliższe okazje do kibicowania zawodnikom Olimpiad Specjalnych w kraju pojawią się już za kilka dni, od września do listopada 2020r., gdy odbędą się przełożone z wiosny regionalne i ogólnopolskie zawody Olimpiad Specjalnych. Od 20 do 23 października odbędzie się też druga część Ogólnopolskich Zimowych Igrzysk Olimpiad Specjalnych w Bydgoszczy, przełożona z marca tego roku. Olimpiady Specjalne Polska są także cały czas aktywne w świecie wirtualnym.
W ramach akcji #RAZEMjestLEPIEJ, prowadzonej z udziałem zawodników, trenerów i ambasadorów Olimpiad Specjalnych, na stronie http://OlimpiadySpecjalne.pl/RAZEM  zbierane są środki na działalność Olimpiad Specjalnych Polska.
„Zawodnicy Olimpiad Specjalnych są niesamowici! Każdego dnia trenują, walczą  o medale i pokazują, że niepełnosprawność intelektualna nie musi być żadnym ograniczeniem! Pomóżmy im dalej grać i wygrywać! Wejdź na OlimpiadySpecjalne.pl/RAZEM i przekaż  symboliczną kwotę: tylko 5 złotych. Przybij „piątkę” mistrzom! RAZEM jest lepiej!” podkreślił w nagraniu wideo Tomasz Wolny, dziennikarz, prezenter i Ambasador Olimpiad Specjalnych Polska.


 

Źródło: inf. pras.