Stalowa Wola: Są pieniądze na miejskie integracyjne przedszkole ze żłobkiem

Miejskie integracyjne przedszkole ze żłobkiem w Stalowej Woli otrzymało ponad 9 milionów złotych dofinansowania ze środków Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podkarpackiego. Dofinansowanie zasili budowę placówki, która powstanie w technologii pasywnej, czyli w nowoczesnym standardzie energooszczędnym. W konferencji prasowej dotyczącej otrzymanego przez samorząd miasta Stalowa Wola unijnego wsparcia uczestniczyła minister Małgorzata Jarosińska-Jedynak.
Ideą przedszkoli integracyjnych jest włączanie dzieci z trudnościami rozwojowymi do grup pełnosprawnych rówieśników. Taka integracja przynosi korzyści zarówno dzieciom w pełni sprawnym, jak i tym z różnego rodzaju deficytami. Nowa placówka, która powstanie przy wsparciu środków unijnych w Stalowej Woli, zapewni opiekę dla 100 dzieci w wieku przedszkolnym oraz 95 maluchów w wieku żłobkowym.
– Dzięki przedszkolom integracyjnym dzieci od najmłodszych lat poznają odmienność innych. Przebywając w otoczeniu rówieśników z niepełnosprawnościami uczą się tolerancji i empatii – mówiła minister Małgorzata Jarosińska-Jedynak.
Placówka powstanie w technologii pasywnej, która charakteryzuje się dbałością o dobre parametry izolacyjne oraz zastosowanie szeregu rozwiązań, mających na celu zminimalizowanie zużycia energii w trakcie eksploatacji. To budownictwo energooszczędne, przyjazne dla środowiska.
– Warto inwestować w tego rodzaju budownictwo. Ekologia idzie tu w parze z oszczędnością kosztów eksploatacyjnych – dodała minister.
Budynek przedszkola i żłobka zaprojektowano jako obiekt wolnostojący z dwiema kondygnacjami nadziemnymi oraz częściowo z jedną kondygnacją podziemną, na planie zbliżonym do kwadratu. W budynku będzie niewielki basen. Planuje się zastosowanie wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła, montaż pompy ciepła i instalacji fotowoltaicznych, która pokryje ponad 50 proc. zużycia energii elektrycznej budynku. Odnawialne źródła energii pokrywają 46,5 proc. zapotrzebowania energii końcowej w budynku.
Zainstalowane zostaną też urządzenia zacieniające, system chłodzenia w porze letniej, system automatycznego monitorowania i sterowania temperaturą w poszczególnych pomieszczeniach: sterowanie żaluzjami, podnoszenie/obniżanie temperatury. Źródła energooszczędnego oświetlenia LED będą oparte na wymiennych trzonkach (gospodarka obiegu zamkniętego). Przy budynku powstanie także punkt ładowania pojazdów elektrycznych z wyspową instalacją fotowoltaiczną pokrywającą w 100 proc. zapotrzebowanie na energię dla punktu ładowania.
Koszt całkowity inwestycji to ponad 20 milionów złotych, z czego 65 proc. stanowią środki unijne z RPO Województwa Podkarpackiego.
Na konkurs dotyczący projektów w zakresie budownictwa pasywnego początkowo Urząd Marszałkowski Województwa Podkarpackiego przeznaczył 12 milionów złotych. Pozytywnie oceniono 7 projektów na łączną kwotę dofinansowania w wysokości około 39 milionów złotych. W efekcie podjętych starań i rozmów z Komisją Europejską, uzyskano zgodę na realokację środków, która pozwoliła na dofinansowanie wszystkich projektów.


 

Źródło: centrumprasowe.pap.pl