Kompleksowa rehabilitacja to nowe na gruncie polskim rozwiązanie, mające na celu ułatwienie podjęcia lub powrotu do pracy osobom, które wskutek doznanego urazu lub choroby w różnych okresach życia utraciły zdolność do pracy. Głównym celem programu jest uzyskanie zatrudnienia przez jego uczestników lub uruchomienie przez nich działalności gospodarczej.
Do kogo skierowany jest program?
Projekt „Wypracowanie i pilotażowe wdrożenie modelu kompleksowej rehabilitacji umożliwiającej podjęcie lub powrót do pracy” skierowany jest do tych wszystkich, którzy z powodu choroby lub wypadku utracili możliwość wykonywania dotychczasowego zawodu, a chcieliby podjąć inną pracę, adekwatną do zainteresowań i stanu zdrowia. To również szansa dla tych, którzy ze względów zdrowotnych nigdy nie pracowali, a chcieliby wejść z sukcesem na rynek pracy.
Na czym polega udział w projekcie?
Na kompleksową rehabilitację składają się trzy elementy, które wzajemnie się uzupełniają:
- • moduł zawodowy, czyli spotkania i warsztaty z doradcą oraz szkolenia zawodowe,
- • moduł medyczny, czyli zabiegi fizjoterapeutyczne,
- • moduł psychospołeczny, którego celem jest wzmocnienie kompetencji społecznych i psychologicznych uczestników.
O tym, ile zajęć z każdego modułu będzie miał uczestnik, decyduje na pierwszym spotkaniu w ośrodku zespół specjalistów. Na początek opracowują oni indywidualny plan rehabilitacji na pierwsze dwa tygodnie, które są okresem próbnym, a następnie na resztę pobytu uczestnika.
Jak zgłosić się do programu?
Wszelkie dodatkowe informacje, w tym te dotyczące procesu rekrutacji do programu można uzyskać pod numerem telefonicznym PFRON tel. (22) 505-56-00 lub drogą mailową – ork@pfron.org.pl.
Źródło: MRPiPS