Sportowcy z niepełnosprawnością intelektualną zapraszają do wspólnego świętowania!

Już 20 lipca rozpoczyna się Światowy Tydzień Inkluzji (20-26 lipca), w trakcie którego Olimpiady Specjalne zachęcają do lepszego poznania osób z niepełnosprawnością intelektualną – ich talentów, pasji i sukcesów sportowych.
„Zawodnicy Olimpiad Specjalnych są niezwykli! Ich optymizm, pasja do sportu i determinacja mogą być przykładem i inspiracją dla każdego z nas. Warto poznać bliżej sportowców z niepełnosprawnością intelektualną  – oni są obok nas. Gdy pozwolimy im być RAZEM z nami dostrzeżemy ich odwagę, wytrwałość i optymizm, z którym podchodzą do każdego wyzwania” – podkreśliła Anna Lewandowska, Prezes Olimpiad Specjalnych Polska.
W ramach Tygodnia Inkluzji Olimpiady Specjalne Polska liczą na dotarcie do jak największej części społeczeństwa.
Już 20 lipca wieczorem dla Olimpiad Specjalnych Polska rozświetlą się dwie największe polskie areny sportowe: PGE Narodowy i Stadion Śląski. W Warszawie na elewacji zobaczymy napis „Olimpiady Specjalne” a w Chorzowie stadion rozświetli się na czerwono.
„Z wielkim zaangażowaniem i misją co roku włączamy się w akcję organizowaną przez Olimpiady Specjalne. Rozświetlając naszą spektakularną elewację 20 lipca, chcemy pokazać jak ważna jest inkluzja osób z niepełnosprawnością intelektualną oraz zwrócić uwagę społeczeństwa na naszych wspaniałych zawodników Olimpiad Specjalnych.  Każdy z nas jest różny, ale wszyscy jesteśmy ważni. Nie wolno zapominać, że każdy z nas wnosi do społeczeństwa inną wartość.” – mówi Włodzimierz Dola prezes zarządu Spółki PL.2012+ zarządzającej PGE Narodowym.
„Cieszymy się, że możemy ze swojej strony dołożyć cegiełkę do promowania tej wspaniałej inicjatywy. Stadion Śląski podświetlał się między innymi z okazji Światowego Dnia Zdrowia czy też Światowego Dnia Świadomości Autyzmu, dlatego nie wyobrażamy sobie, żeby mogło nas tym razem zabraknąć. „Kocioł Czarownic” miał zaszczyt gościć w 2018 roku Ogólnopolskie Letnie Igrzyska Olimpiad Specjalnych i zawsze bardzo chętnie angażuje się w szczytne inicjatywy.” Powiedział Przemysław Plisz, rzecznik prasowy Stadionu Śląskiego.
W lipcu i sierpniu w całej Polsce zobaczyć będzie można kilkaset wyjątkowych billboardów. To nowa odsłona kampanii społecznej #GrajmyRazem pod tytułem #RazemJestLepiej.
„Kampania pod hasłem #RazemJestLepiej to rozwinięcie #GrajmyRazem. Chcemy RAZEM z Wami obalać stereotypy i zwalczać uprzedzenia. Chcemy pokazać, że #RazemJestLepiej i można osiągać bardzo wiele w życiu zawodowym i prywatnym oraz edukacji. Pokazujemy, że zawodnicy Olimpiad Specjalnych Polska, tak samo jak każdy z nas, mają ciekawe pasje, są znakomitymi przyjaciółmi czy pracownikami. W tym roku są  z nami: Huawei Polska, PFRON i Ministerstwo Sportu. ” wyjaśniła Joanna Styczeń-Lasocka, Dyrektor Generalny Olimpiad Specjalnych Polska.
„Warto wspierać i promować inkluzję osób z niepełnosprawnością intelektualną. Każdy z nas powinien poznać i zobaczyć, jak wiele mogą dać nam zawodnicy Olimpiad Specjalnych Polska w życiu codziennym. Są znakomitymi przyjaciółmi, można z nimi pracować, spędzać wolny czas, realizować różnorodne pasje. Ich spojrzenie na świat bardzo poszerza nasze postrzeganie tego, co w życiu jest najważniejsze – RAZEM stajemy się bogatsi o nasze wspólne doświadczenia – to właśnie oznacza inkluzja. Dlatego wspieramy kampanię #RazemJestLepiej” powiedział Ryszard Hordyński,  Dyrektor ds. Inwestycji, Strategii i Komunikacji Huawei Polska
W tym roku Tydzień Inkluzji zbiega się z jubileuszem 35-lecia działalności Olimpiad Specjalnych w Polsce.
„Olimpiady Specjalne Polska to największa organizacja sportowa dla osób z niepełnosprawnością intelektualną. Byliśmy pierwszym krajem Europy Środkowo-Wschodniej, w którym światowy ruch Special Olympics rozpoczął działalność. Zapewniamy treningi i zawody sportowe dla ponad 17,5 tysiąca zawodników w ponad 500 klubach sportowych na terenie całego kraju. Sportowców wspiera 5,5 tysiąca trenerów i wolontariuszy. Oprócz działalności sportowej budujemy też wiedzę i świadomość społeczną na temat osób z niepełnosprawnością intelektualną. Zachęcamy do kibicowania naszym wyjątkowym sportowcom na arenach w kraju i za granicą, między innymi podczas Światowych Igrzysk Olimpiad Specjalnych, w których regularnie uczestniczy polska reprezentacja” dodała Joanna Styczeń-Lasocka.
Najbliższe Światowe Zimowe Igrzyska Olimpiad Specjalnych – z udziałem Polskiej Reprezentacji Olimpiad Specjalnych – odbędą się od 22 do 28 stycznia 2022 roku w Kazaniu w Rosji.
Najbliższa możliwość kibicowania na żywo zawodnikom Olimpiad Specjalnych w kraju pojawi się na jesieni, gdy wznowiony zostanie cykl zawodów regionalnych i ogólnopolskich, zawieszonych na czas pandemii. Do tego czasu trwają treningi oraz obozy, a kontakt między kibicami i zawodnikami Olimpiady Specjalne Polska utrzymują dzięki nowoczesnym technologiom. W ramach Tygodnia Inkluzji w mediach społecznościowych Olimpiad Specjalnych rusza akcja, z udziałem zawodników, trenerów i ambasadorów Olimpiad Specjalnych. W ramach kampanii zbierane są środki na działalność Olimpiad Specjalnych Polska.
„Zawodnicy Olimpiad Specjalnych są niesamowici! Każdego dnia trenują, walczą  o medale i pokazują, że niepełnosprawność intelektualna nie musi być żadnym ograniczeniem! Pomóżmy im dalej grać i wygrywać! Wejdź na OlimpiadySpecjalne.pl/RAZEM i przekaż  symboliczną kwotę: tylko 5 złotych. Przybij „piątkę” mistrzom! RAZEM jest lepiej!” powiedział Tomasz Wolny, dziennikarz, prezenter i Ambasador Olimpiad Specjalnych Polska.


 

Źródło: Biuro Prasowe Olimpiady Specjalne Polska