Używanie soczewek kontaktowych zwiększa ryzyko rozwoju suchego oka?

To FAKT! Zespół suchego oka (ZSO) wiąże się z nieprawidłowym nawilżaniem powierzchni oka przez tzw. film łzowy, w efekcie czego wysycha rogówka i spojówka. Istnieje wiele różnych przyczyn oraz czynników ryzyka wystąpienia tej przewlekłej dolegliwości. Niektóre są od nas zależne, a inne nie. Do tych pierwszych eksperci zaliczają m.in. noszenie soczewek kontaktowych.
Wspomniany film łzowy to substancja nawilżająca, oczyszczająca i zabezpieczająca powierzchnię oka (czyli rogówkę), wytwarzana przez specjalne gruczoły znajdujące się w oku. Jego zaburzona produkcja, nadmierne parowanie lub nieprawidłowy skład mogą prowadzić do zespołu suchego oka, czyli przewlekłego, mocno uprzykrzającego codzienne funkcjonowanie schorzenia oczu, które występuje coraz częściej (według różnych szacunków dotyka ponad 10-30 proc. populacji).
Najbardziej charakterystycznym objawem ZSO jest pieczenie oczu. Co ciekawe wcale nie musi występować uczucie suchości – produkcja łez może być prawidłowa, jednak mogą one niewystarczająco nawilżać powierzchnię oka. Inne objawy zespołu suchego oka to m.in. przekrwienie,  uczucie „piasku pod powiekami”, a także wydzielina surowicza w worku spojówkowym.
Wśród przyczyn oraz czynników ryzyka, które wywołują lub nasilają ZSO są m.in. czynniki środowiskowe, jak np. zbyt częste i długie wpatrywanie się w ekran komputera, zanieczyszczenie powietrza, klimatyzacja oraz… noszenie szkieł kontaktowych. Ale do występowania zespołu suchego oka predysponują też niektóre choroby, np. cukrzyca, reumatoidalne zapalenie stawów czy choroba Sjögrena. Wpływ może mieć też przyjmowanie hormonalnej antykoncepcji. Wreszcie, nie bez znaczenia jest także wiek – generalnie po 40. roku życia oczy zaczynają produkować mniejszą ilość łez, a swoje dokłada także menopauza u kobiet.

Jak pomóc suchym oczom – porady ekspertów

  1. • Naucz się często mrugać. Kiedy czujesz, że pieką cię oczy spójrz na coś co jest blisko i potem na coś co jest daleko i tak na zmianę.
  2. • Pracując przy komputerze rób częste przerwy (nawet 20 minut),  odrywaj wzrok od ekranu i kieruj go na odległy punkt, najlepiej (jeśli masz taką możliwość) spójrz na coś zielonego to działa kojąco na oczy.
  3. • Ustaw monitor komputera 10–20 stopni poniżej poziomu oczu, aby zmniejszyć wielkość szpary powiekowej i zredukować parowanie filmu łzowego.
  4. • Unikaj sytuacji, które zwiększają parowanie filmu łzowego takich jak palenie tytoniu, dym, silny wiatr, zimne powietrze, suche powietrze, klimatyzacja, otwarte okna.
  5. • Noś okulary z szerokimi oprawami, które otaczają twarz i zmniejszają ekspozycję na działanie wiatru.
  6. • Jeśli czujesz, że oczy cię pieką użyj tzw. sztucznych łez, które zastępują te prawdziwe. Najlepiej kupować te bez środków konserwujących. Są dostępne bez recepty i praktycznie nie mają działań ubocznych. Zakraplanie można powtarzać nawet kilka razy na dzień.
  7. • Jeśli te metody nie pomagają wybierz się do okulisty, który wskaże odpowiednie leczenie i przepisze właściwe leki.

Źródło: zdrowie.pap.pl