Gdańsk: Centrum Sztuki Współczesnej Łaźnia zaprasza na zwiedzanie wystawy z audiodeskrypcją

Centrum Sztuki Współczesnej Łaźnia zaprasza na oprowadzanie z audiodeskrypcją po wystawie „Koncepcja Obrazu – Twórcy Galerii Koło”, która została otwarta ponownie 22 maja w CSW ŁAŹNIA 2 w Nowym Porcie.
Audiodeskrypcję prowadzi niezawodny Rafał Lis.
Jeśli jeszcze nie odwiedziliście wystawy to możecie to zrobić w każdy piątek (godz. 15.00 – 18.00), sobotę i niedzielę (godz. 12.00 – 18.00). Wystawa trwa do 28 czerwca. Wstęp na wystawę jest bezpłatny.
Dodatkowo, w każdą sobotę od 12.00 – 14.00 podczas trwania wystawy obowiązują ciche godziny, które ułatwią i uprzyjemnią zwiedzanie wystawy osobom w kondycji ze spektrum autyzmu oraz nadwrażliwością sensoryczną.
Galeria Koło od początku powstania była niekomercyjną przestrzenią dla sztuki. Powstała z potrzeby stworzenia „innego miejsca” niż te, które w tamtym czasie istniały w Gdańsku. Jan Buczkowski, Krzysztof Gliszczyński, Dominika Krechowicz, Maciej Sieńkowski i Krzysztof Wróblewski w latach 90 kiedy kształtował się polski nurt krytyczny, a pewne działania artystów zaczęły się instytucjonalizować postanowili stanąć niejako w opozycji do głównego nurtu. Poprzez kolektywne działanie ukształtowali program galerii, który w dużej mierze bronił wartości wywodzących się z malarstwa w sztuce współczesnej. Premierowa wystawa Galerii Koło była ukłonem w stronę doświadczonych twórców starszego pokolenia, których działalność artystyczna bezpośrednio odnosił się do idei awangardy: Anny Fiszer, Kazimierza Ostrowskiego i Jerzego Wielickiego. Na przestrzeni lat w Galerii Koło zaprezentowanych zostało ponad 50 wystaw, zorganizowano także prezentacje w Polsce oraz za granicą ( m.in.: w Anglii, Austrii, Niemczech).
Program galerii w dużej mierze krystalizował się wokół koncepcji obrazu, sposobu myślenia wywodzącego się z tradycji myśli konstruktywistycznej i konceptualnej. Specyfika galerii odzwierciedlała rozumienie sztuki charakterystyczne dla piątki artystów, którzy animowali jej działalność.
Celem wystawy w CSW ŁAŹNIA jest przyjrzenie się, jak zmieniła się twórczość artystów tworzących program galerii na przestrzeni lat. Co ich łączy? Czy łatwo odnaleźć wspólny mianownik ich malarskich poszukiwań? Jak każdy z nich rozumie przywołaną w tytule koncepcję obrazu? Galeria Koło razem z programem stworzonym wokół niej stanie się historycznym punktem odniesienia, momentem w którym wykrystalizowała się koncepcja twórczości tychże artystów. Czy nadal łączy ich podobne myślenie o malarstwie? Jak idee dyskutowane poprzez program galerii rozwinęły się w ich twórczości?
CSW Łaźnia 2
ul. Strajku Dokerów 5 (Nowy Port)
80-544 Gdańsk


 

Źródło: CSW Łaźnia