Przeglądarka 42/29.05.2020

Kafelki na ekranie smartfona sprawią, że obsługa Androida będzie bezproblemowa. Oto Action Blocks

Nowa aplikacja dla Androida – Action Blocks – która znacząco ułatwia obsługę telefonu osobom niepełnosprawnym. Umożliwia tworzenie na ekranie prostych i czytelnych widżetów potrafiących realizować dość złożone funkcje.
Obsługa typowego telefonu nie jest już przesadnie skomplikowana. Android w większości swoich odmian – oraz jego konkurenci – zostały zaprojektowane tak, by każda osoba mogła wygodnie i intuicyjnie korzystać z jego funkcjonalności. Ale… czy na pewno każda? Niektórzy z nas mogą mieć problemy z obsługą i nie chodzi tu o zaradność czy wiedzę. Dla osób o niepełnosprawności fizycznej bądź umysłowej, z przyczyn zupełnie niezależnych obsługa telefonu może stanowić nie lada wyzwanie.
Czytaj całość na spidersweb.pl

Mapy Google wyróżnią lokalizacje dostępne dla niepełnosprawnych za pomocą ikony wózka inwalidzkiego

Google postanowiło wprowadzić kilka pomocnych funkcji do jednej ze swoich najbardziej popularnych aplikacji: Map Google. Wkrótce powinny pojawić się oznaczenia pomagające użytkownikom wózków inwalidzkich sprawdzenie, czy miejsce, które chcą odwiedzić, odpowiada ich potrzebom.
Mapy Google od czasu do czasu proszą nas o odpowiedzenie na kilka pytań dotyczących różnych lokalizacji, które odwiedzamy. Dzięki odpowiadaniu na te pytania, Google może zbierać informacje na temat konkretnych miejscówek i wykorzystywać je do polecania ich innym. Może także wykorzystać je w innym celu, bo pytania czasem dotyczą dostępności takich miejsc dla wózków inwalidzkich. Mając już większą bazę odpowiedzi, można wprowadzić do aplikacji nową funkcję.
Czytaj całość na tabletowo.pl

Dla niepełnosprawnych z okolic Rzeszowa 1500 zł na rehabilitację w domu

Osoby niepełnosprawne, które w czasie koronawirusa, utraciły możliwość korzystania z opieki w placówce rehabilitacyjnej, mogą ubiegać się o dofinansowanie kosztów zapewnienia opieki w warunkach domowych. Realizatorem programu jest Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Rzeszowie.
W powiecie rzeszowskim uprawnionych do otrzymania pomocy z tego tytułu jest ok. 400 osób.
– Kryteria programu nie precyzują konkretnego stopnia niepełnosprawności, a zatem każda osoba, bez względu na stopień niepełnosprawności, może uzyskać pomoc. Oczywiście, pod warunkiem, że jest uczestnikiem lub wychowankiem placówki rehabilitacyjnej ujętej w tym programie –  mówi Agnieszka Gabrowska, dyrektor PCPR w Rzeszowie.
Czytaj całość na biznesistyl.pl

Leczenie jaskry coraz bardziej obiecujące

W leczeniu jaskry wiele się dzieje. Choć choroby nie da się wyleczyć, można ją skutecznie zaleczyć, by nie dopuścić do utraty wzroku albo przynajmniej znacznie ten proces opóźnić. Grunt to szybka diagnoza i wybór najbardziej odpowiedniej dla pacjenta terapii.
Jaskra jest chorobą przewlekłą, w której na skutek stopniowego uszkodzenia nerwu wzrokowego dochodzi do zawężenia pola widzenia, a nawet ślepoty. Najskuteczniejszym sposobem jej leczenia jest obniżenie ciśnienia wewnątrzgałkowego, którego nadmierny wzrost odpowiada za rozwój tej choroby. Można to osiągnąć poprzez stosowanie kropli, wykonanie zabiegu laserowego lub operacji.
Czytaj całość na termedia.pl

Owińska: Jest nowy dyrektor ośrodka dla dzieci niewidomych

Decyzją Jana Grabkowskiego, starosty poznańskiego, Bartłomiej Maternicki od 21 maja będzie pełnił obowiązki dyrektora Ośrodka Szkolno-Wychowawczego dla Dzieci Niewidomych w Owińskach.
Bartłomiej Maternicki jest nauczycielem mianowanym. Jest związany z ośrodkiem od 1995 roku. Ma duże doświadczenie zawodowe w pracy z osobami z dysfunkcją wzroku. Posiada przygotowanie pedagogiczne, tyflopedagogiczne, a także w zakresie zarządzania oświatą. W ośrodku na stanowisku nauczyciela zawodu pracował 18 lat. Od 2012 roku pełnił funkcję wicedyrektora ds. szkół ponadgimnazjalnych, a od 2018 roku, po wprowadzeniu reformy oświaty, wicedyrektora ds. szkół ponadpodstawowych.
Czytaj całość na tenpoznan.pl

NIE ŻYJE NANCY MORIN, DWUKROTNA MISTRZYNI IGRZYSK PARAOLIMPIJSKICH

Światowy ruch paraolimpijski poniósł niepowetowaną stratę. W wieku 44 lat zmarła Kanadyjka Nancy Morin, dwukrotna mistrzyni igrzysk paraolimpijskich, specjalizująca się w goalballu. Łącznie reprezentowała swój kraj na pięciu igrzyskach.
Informację o śmierci utytułowanej zawodniczki, specjalizującej się w goalballu, czyli drużynowej grze piłką dla osób niewidomych i słabowidzących, podał Kanadyjski Komitet Paraolimpijski. Goalball stał się oficjalnym sportem paraolimpijskim od igrzysk w 1976 roku w Toronto.
Czytaj całość na interia.pl