Fundacja Szansa Dla Niewidomych zaprasza do wzięcia udziału w projekcie „Droga do samodzielności! Nowoczesna rehabilitacja osób z dysfunkcją wzroku” dofinansowanego ze środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych.
Projekt jest skierowany do dorosłych osób z dysfunkcją wzroku (niewidomych i słabowidzących) posiadających aktualne orzeczenie o stopniu niepełnosprawności lub orzeczenie równoważne. W ramach projektu Fundacja zapewnia różnorodne i ciekawe formy nowoczesnej tyflorehabilitacji, m.in. zajęcia i konsultacje z tyflospecjalistami oraz zajęcia z ekspertem (łącznie 145,5 godzin zajęć) w ramach 20 tyflomodułów:
- Świat dotyku i dźwięku – akceptacja własnej niepełnosprawności, wykorzystanie zmysłów dotyku i słuchu.
- Dom – utrzymanie czystości pomieszczeń, bezpieczna i praktyczna aranżacja przestrzeni.
- Kuchnia – bezwzrokowe przygotowanie potraw i obsługa sprzętów kuchennych.
- Zdrowie – dieta, a kondycja oczu, ćwiczenia dla osób niewidomych.
- TYFLOsport – zapoznanie z pozornie niedostępną dla niewidomych aktywnością i rekreacją: tandemy, strzelectwo bezwzrokowe, piłki dźwiękowe, tenis stołowy, dostosowane gry planszowe.
- TYFLOinformatyka – obsługa komputera za pomocą specjalistycznego oprogramowania.
- TYFLOedukacja – techniki bezwzrokowego przyswajania wiedzy z różnych dziedzin.
- Niewidomy poliglota – bezwzrokowa nauka języków obcych, pomoce naukowe, rola Internetu w nauce języka, dostępne translatory i słowniki.
- Mobilność – poruszanie się z nawigacją po mieście, korzystanie z komunikacji miejskiej, nowoczesne modele białych lasek i dostosowanych systemów nawigacji dla niewidomych.
- Uprawnienia – prawa i obowiązki osób niewidomych.
- Kultura – Audiodeskrypcja w filmach, audiobooki, prezentacja dostępnych w muzeach rozwiązań umożliwiających bezwzrokowe zapoznanie się z wystawą, dostępne publikacje w brajlu i druku transparentnym.
- Hobby – wskazanie możliwości rozwijania własnych pasji i zainteresowań bezwzrokowo, w różnych formach: muzyka, literatura, rzeźba, sport.
- TYFLOturystyka – zwiedzanie bezwzrokowe, wskazanie ośrodków w Polsce i na świecie dostosowanych technicznie do potrzeb osób z dysfunkcją wzroku, wskazanie istniejącej literatury skierowanej do niewidomych i słabowidzących turystów.
- Autoprezentacja i wizerunek – mowa ciała, odpowiednia postawa, panowanie nad własnym ciałem, budowanie pozytywnego wizerunku.
- Nowoczesne technologie – najnowsze rozwiązania w służbie inwalidom wzroku, wdrażane i testowane na całym świecie.
- Motywacja – praca nad wiarą we własne siły, nad samodoskonaleniem się i wyznaczenie sobie celów.
- Dostępność – zastosowanie nowoczesnych rozwiązań technologicznych w celu dostosowania przestrzeni, angażowanie osób niewidomych i niedowidzących do wspólnego wykonywania audytów dostępności przestrzeni publicznej.
- Świadomy niewidomy klient – przybliżenie zasad realizacji potrzeb w różnych urzędach i instytucjach, obsługa bankomatów, składanie wniosków, załatwianie spraw urzędowych.
- Rozwój umiejętności manualnych – zajęcia rozwijające zdolności manualne, warsztaty plastyczne, sztuka orgiami, techniki zdobnicze, własnoręczne tworzenie tyflo grafik.
- Aktywność społeczna i obywatelska – angażowanie beneficjentów w działania lokalne, współpraca z organizacjami pozarządowymi.
Projekt jest realizowany na terenie całego kraju przez Tyflopunkty Fundacji Szansa dla Niewidomych w okresie 01.04.2019 – 31.03.2021.
Osoby zainteresowane udziałem w projekcie proszone są o kontakt ze szczecińskim Oddziałem Fundacji Szansa dla Niewidomych:
e-mail: szczecin@szansadlaniewidomych.org
Tel.: (91) 434-46-20,
kom. 606-275-100.
Aktualnie trwa nabór do drugiej edycji projektu.