Kraków: Małopolskie Dni Osób z Niepełnosprawnością przenoszą się do sieci

Tydzień Osób z Niepełnosprawnościami „Kocham Kraków z Wzajemnością” – Małopolskie Dni Osób z Niepełnosprawnościami, to niezwykłe wydarzenie, które od dwudziestu lat integruje pełno i niepełnosprawnych mieszkańców królewskiego miasta i całego województwa.
Obchody Tygodnia Osób z Niepełnosprawnościami organizowane są rokrocznie od 1999 roku, a ich inicjatorem jest Urząd Miasta Krakowa współpracujący z licznymi organizacjami pozarządowymi działającymi na rzecz osób niepełnosprawnych. W 2005 roku do wydarzenia dołączył Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego, tym samym Tydzień stał się wielkim świętem wszystkich mieszkańców regionu.
Tydzień Osób z Niepełnosprawnościami to siedem niezwykłych dni, podczas których osoby z niepełnosprawnościami udowadniają, że niemożliwe nie istnieje. Każdego roku obchody inaugurowane są imprezą na płycie Rynku Głównego lub Małego Rynku w Krakowie, podczas której uczestnicy mają okazję posłuchać i obejrzeć występy artystyczne zespołów muzycznych i grup teatralnych, a także spróbować swych sił w licznych dyscyplinach sportowych. Kolejne dni to kolejna dawka niezwykłych doznań, konkursów i zabaw przygotowanych przez organizatorów, które czekają na uczestników obchodów w całym mieście.
Tydzień Osób z Niepełnosprawnościami rokrocznie przyciąga kilkutysięczne tłumy pełno i niepełnosprawnych mieszkańców regionu sprawiając, iż wydarzenie to jest jedną z największych imprez integracyjnych w Polsce.
W tym roku epidemia uniemożliwiła realizację inicjatywy w dotychczasowej formie, dlatego tegoroczna edycja to Wirtualny Tydzień Osób z Niepełnosprawnościami przeniesiony do sieci, gdzie odbywa się pod hasłem #KochamKrakówzDomu – bez tradycyjnej, uroczystej inauguracji na krakowskim Rynku Głównym, ale z niezmiennym entuzjazmem i determinacją w pokonywaniu ograniczeń.
Wielomiesięczne przygotowania organizacji pozarządowych zostały przeniesione do świata wirtualnego. Mimo zamknięcia i izolacji niemal każdego dnia jeden ze współorganizatorów na oficjalnym facebookowym profilu Kocham Kraków z Wzajemnością przybliża swoje działania, pokazuje wytrwałość i entuzjazm podopiecznych, udowadniając tym samym, że nie ma barier nie do pokonania.
Do tej pory w akcję #KochamKrakówzDOMU zaangażowało się dziewięć organizacji pozarządowych działających w różnych obszarach wsparcia osób z niepełnosprawnościami.
Jako pierwsza zaprezentowała się Fundacja Sztuki Osób Niepełnosprawnych, która na co dzień zajmuje się wspieraniem niepełnosprawnych artystów i organizacją wystaw ich dzieł, a podczas tegorocznego Wirtualnego Tygodnia Osób z Niepełnosprawnościami prezentuje prace podopiecznych na przesłanych zdjęciach. Do udziału w akcji wyznaczyli Stowarzyszenie Rodziców i Przyjaciół Dzieci z zespołem Downa „Tęcza”, którego członkowie pozostali ze swoimi podopiecznymi w stałym kontakcie online, starając się uatrakcyjniać im czas spędzany w domu poprzez organizowanie różnorodnych zabaw.


 

Źródło: UM Kraków / kochamkrakow.com.pl