6 września startuje 19. Europejski Festiwal Filmowy Integracja Ty i Ja

Pod hasłem „Jedna chwila…” od 6 do 10 września w Koszalinie
odbywać się będzie 19. Europejski Festiwal Filmowy Integracja Ty i Ja.
W sumie pokazanych zostanie czterdzieści filmów dokumentalnych, fabularnych i amatorskich produkcji m.in. francuskiej, włoskiej, polskiej, szwedzkiej, niemieckiej, angielskiej, tajwańskiej czy kanadyjskiej.
Co roku w ramach Festiwalu goszczą w Koszalinie aktorzy, reżyserzy, scenarzyści, krytycy filmowi, wykładowcy, ludzie kultury i mediów.
Corocznie Małe Festiwale Ty i Ja goszczą w ponad trzydziestu miejscowościach Polski, a festiwalowe filmy wyświetlają kina studyjne w kilkunastu największych miastach w kraju.
W tym roku o statuetki Motyla 2022 powalczy 15 filmów dokumentalnych, 13 fabularnych i 6 amatorskich. W jury konkursu w tym roku zasiądą: Piotr Głowacki (przewodniczący), Bartosz Blaschke, Anna Dzieduszycka oraz Iwona Siekierzyńska.
W ramach tegorocznego Festiwalu odbędzie się również szereg wydarzeń towarzyszących. Wśród nich będzie m.in. wystawa prac powstałych w ramach Fotokonforntacji, odbywających się w Dźwirzynie, gdzie spotkali się fotograficy oraz modele z niepełnosprawnościami. Jak twierdzi Wojciech Szwej – twórca Fotokonfrontacji, tegoroczne prace są efektem wyzwania podjętego przez artystów w poszukiwaniu nowych pomysłów estetycznych, starciem silnych osobowości po obu stronach obiektywu. Rezultaty pokazują jak różnie można rozumieć i starać się przełożyć na obraz temat niepełnosprawności artystycznie, kreatywnie i odważnie. Każda praca to osobna historia, a cała wystawa stanowi opowieść o pięknych, silnych i inspirujących ludziach.
Drugą wystawą zaprezentowaną w ramach Festiwalu będzie wernisaż prac Stanisława Składanowskiego z Gdańska, który w sierpniu 1980 brał udział w strajkach, które dokumentował fotograficznie. Po wprowadzeniu stanu wojennego wykonywał zdjęcia demonstracji oraz zajść ulicznych w Gdańsku i Gdyni. Jest autorem m.in. słynnego zdjęcia Lecha Wałęsy skaczącego przez płot.
Podobnie jak w latach ubiegłych, Festiwalowi towarzyszyć będzie również konferencja, w tym roku, pod hasłem „Psychologiczne aspekty niepełnosprawności” zorganizowaną we współpracy z Fundacją Na Rzecz Rozwoju Audiodeskrypcji Katarynka z Wrocławia. Odbędzie się ona 7 września i oparta będzie na konkretnych przykładach i na życiowej praktyce. Zorganizowane zostaną cztery panele tematyczne, których punktem wyjścia będzie prezentacja tzw. „żywego przykładu” czyli osoby z niepełnosprawnością (po wypadku, nagłej chorobie etc.).
Opiekunem merytorycznym jest prof. Wojciech Otto, filmoznawca, profesor UAM, dyrektor Instytutu Filmu, Mediów i Sztuk Audiowizualnych.
6 września, podczas inauguracji Festiwalu, odbędzie się także koncert Grzegorza Płonki, którego to historia była inspiracją do filmu „Sonata” w reżyserii Bartosza Blaschke. Film zostanie wyświetlony po koncercie artysty.

19. Europejski Festiwal Filmowy Integracja Ty i Ja w kinach w Polsce:

 1. Częstochowa – kino OKF
 2. Elbląg – kino Światowid-Kameralne
 3. Konin – kino Centrum
 4. Kraków – kino Paradox
 5. Kielce – kino Fenomen
 6. Lublin – kino Bajka
 7. Łódź – kino Charle
 8. Olsztyn – kino Awangarda 2
 9. Przemyśl – kino Centrum
 10. Rzeszów – kino Zorza
 11. Szczecin – kino Zamek
 12. Szczecinek – kino Wolność
 13. Warszawa – Nowe kino Wisła

 

Źródło: materiały nadesłane