Przeglądarka 40/25.05.2020

Po raz pierwszy niepełnosprawny sportowiec na równi doceniony z pełnosprawnymi

Bardzo często muszą wykonać znacznie więcej pracy, by osiągnąć wyniki sportowe na równi z tymi sportowcami, którzy są w pełni sprawni. Marszałek województwa podlaskiego docenił te wysiłki i nagrody za osiągnięte wyniki sportowe zostały przyznane w takiej samej wysokości dla sportowca pełnosprawnego, jak i niepełnosprawnego. Wyróżnienia otrzymało łącznie pięciu sportowców z województwa podlaskiego.
Wojciech Nowicki, Marlena Gola, Paweł Arciszewski, Malwina Wojtulewicz i Jerzy Grąbczewski – to właśnie te osoby otrzymały coroczne nagrody Marszałka Województwa Podlaskiego za osiągnięte wyniki sportowe w 2019 roku oraz za osiągnięcia w działalności sportowej. Podczas środowej (13.05) konferencji marszałek Artur Kosicki gratulował online wszystkim wyróżnionym. Nagrody przyznano w pięciu kategoriach wyróżniając: Najlepszego Sportowca, Najlepszego Młodego Sportowca, Najlepszego Sportowca Niepełnosprawnego oraz Najlepszego Trenera. Piątą nagrodę przyznano za całokształt działalności sportowej.
Czytaj całość na ddb24.pl

Żołnierz inwalida nie otrzyma z automatu karty parkingowej

Grupa inwalidztwa żołnierza całkowicie niezdolnego do służby i stopień niepełnosprawności są to różne kategorie pojęciowe uregulowane w odrębnych przepisach, służące odmiennym celom. Orzeczenie wojskowej komisji lekarskiej nie może być więc podstawą do wydania karty parkingowej dla osoby niepełnosprawnej.
Inwalida wojskowy chciał wyrobić sobie kartę parkingową dla osoby niepełnosprawnej w Powiatowym Zespole do Spraw Orzekania o Niepełnosprawności w Otwocku. Przedstawił aktualne orzeczenie o inwalidztwie z Rejonowej Wojskowej Komisji Lekarskiej.
Organ odmówił uwzględnienia takiego orzeczenia. Uzasadnił, że warunkiem koniecznym do uzyskania karty parkingowej jest łączne spełnienie następujących wymogów: posiadania orzeczenia o zaliczeniu do znacznego albo umiarkowanego stopnia niepełnosprawności wraz ze wskazaniem, o którym mowa w art. 6b ust. 3 pkt 9 ustawy z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych.
Czytaj całość na prawo.pl

DWA SUPER POKARMY, KTÓRE CHRONIĄ OCZY PRZED SZKODLIWYMI CZYNNIKAMI

Problem ze wzrokiem to może być sygnał choroby. Warto wyrobić sobie nawyk codziennego oglądania oczu i wprowadzić do diety pokarmy, które działają na nie korzystnie.
Suszone morele
Wystarczą trzy dziennie, żeby uniknąć większości problemów z oczami.
Zawierają beta-karoten (prowitamina A). Zapobiega wielu chorobom oczu: wysychaniu i pieczeniu spojówek, krótkowzroczności, kurzej ślepocie czy zwyrodnieniu plamki żółtej (AMD) – najczęstszej przyczynie pogorszenia wzroku po 50-tce.
Czytaj całość na interia.pl

W powiecie łęczyńskim powstaje nowe centrum dla osób niepełnosprawnych

Trwają pracę przy budowie Centrum Opiekuńczo-Leczniczego w Jaszczowie (pow. łęczyński). W ubiegłym tygodniu rozpoczął się drugi etap związany m.in. z rozbiórką szpitala oraz dawnego hotelu.
Podczas pierwszego etapu prac usunięto poszycie dachowe z budynku dawnego szpitala rejonowego. Kolejny etap będzie związany z rozbiórką szpitala, budynków przyległych, czyli dawnego hotelu dla personelu oraz budynku magazynowo-gospodarczego.
– Obecnie trwają prace wykończeniowe. Teraz trwa osuszanie murów. W najbliższym czasie będą położone tynki oraz posadzka. Wokół budynku układana jest również kostka – wyjaśnia Elżbieta Brodzik, naczelnik Wydziału Zdrowia i Spraw Społecznych Starostwa Powiatowego w Łęcznej.
Czytaj całość na dziennikwschodni.pl

Czy w szkołach w Szczecinku jest za mało klas integracyjnych?

Czy w szczecineckich szkołach brakuje miejsca dla niepełnosprawnych dzieci? Na problem zbyt małej liczby klas integracyjnych zwróciła uwagę radna miejska Małgorzata Kubiak-Horniatko (Porozumienie Samorządowe). Jak zaznacza radna, dzieci niepełnosprawnych przybywa, co potwierdza Poradnia Psychologiczno-Pedagogiczna. Z kolei klas integracyjnych w szkołach w Szczecinku ma być jak na lekarstwo. Radna złożyła w tej sprawie interpelację.
Czytaj całość na szczecinek.com