Koronawirus w małopolskiem: Badania profilaktyczne w kierunku koronawirusa – w ZOL-ach i hospicjach

Badania profilaktyczne pod kątem koronawirusa od tego tygodnia prowadzone będą w zakładach opiekuńczo-leczniczych i hospicjach – zdecydował wojewoda małopolski Piotr Ćwik. Od ubiegłego tygodnia takie badania trwają w domach pomocy społecznej.
Zgodnie z informacjami przekazanymi w poniedziałek przez biuro wojewody, projekt badań profilaktycznych pod kątem koronawirusa SARS-CoV-2 w DPS-ach zostaje od tego tygodnia poszerzony o testy w małopolskich zakładach opiekuńczo-leczniczych i hospicjach.
W ubiegłym tygodniu wojewoda skierował wniosek do dowódcy 11. Małopolskiej Brygady Obrony Terytorialnej płk. Krzysztofa Goncerza o przeznaczenie na ten cel kolejnej wojskowej karetki wymazowej wraz z zespołem. Tym samym badania profilaktyczne w DPS-ach, ZOL-ach i hospicjach w Małopolsce wykonywane będą przez dwie wojskowe karetki wymazowe.
Od ubiegłym tygodnia badania profilaktyczne pod kątem koronawirusa przechodzą pracownicy DPS-ów. W pierwszej kolejności wymazy pobierane są od pracowników placówek z tych powiatów, w których jest najwięcej zakażeń w przeliczeniu na liczbę mieszkańców.
Kolejny zespół wymazowy zostanie najpierw przeszkolony przez Wojewódzką Stację Sanitarno-Epidemiologiczną w Krakowie. Wymazy pobierać będzie personel medyczny 11. Małopolskiej Brygady Wojsk Obrony Terytorialnej, a badania wykona laboratorium Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie.
Całość projektu koordynuje Wydział Polityki Społecznej Małopolskiego Urzędu Wojewódzkiego w Krakowie w zakresie DPS-ów i Wydział Zdrowia w zakresie ZOL-i i hospicjów.
W Małopolsce funkcjonują 93 DPS-y, w których pracuje ponad 6 tys. osób. ZOL-i i hospicjów, prowadzonych w formie stacjonarnej, jest 59, a pracuje w nich blisko 3 tys. osób.


 

Źródło: PAP / Beata Kołodziej