Koronawirus w Olsztynie: #AkcjaZupa – gotują posiłki dla seniorów

Mimo pandemii koronawirusa Bank Żywności w Olsztynie realizuje swoją misję – ratuje żywność i wspiera potrzebujących.
Od kilku dni Olsztyński Bank Żywności gromadził od zaprzyjaźnionych producentów i sieci handlowych żywność z krótkim i długim terminem do spożycia. W kuchni warsztatowej Kuźni Społecznej kucharz Grzegorz Mowczun przygotowywał trzy pełnowartościowe zestawy obiadowe.
Posiłki będą trafiały do osób w wieku 60+, seniorów niepełnosprawnych, samotnie gospodarujących lub takich, których sytuacja jest szczególnie trudna. Potrzebujących wskazał Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej, rady osiedli oraz Polski Związek Emerytów, Rencistów i Inwalidów.
W #AkcjaZupa zaangażowali się także pełnoletni wolontariusze z Rotaract. Co trzy-cztery dni będą rozwozić obiady do seniorów z zachowaniem wszelkich standardów bezpieczeństwa – zostawiając przygotowane posiłki pod drzwiami i nie kontaktując się osobiście z odbiorcami żywności.
— Jako Rotaract kontaktowaliśmy się z kilkoma Bankami Żywności, ale tylko olsztyński wyraził zainteresowanie współpracą z nami — mówi Klaudia Dryja, wolontariuszka. — Nasza organizacja zrzesza młodych ludzi, którzy chcą zrobić coś dla innych. W obecnej sytuacji naturalne jest, że chcemy pomóc tym, którzy tej pomocy najbardziej potrzebują.
Wśród wolontariuszy, którzy będą przyjeżdżać do Banku Żywności w Olsztynie, jest także Dustin, Niemiec na stałe mieszkający w Hamburgu. — Można powiedzieć, że to międzynarodowa pomoc — śmieje się Dustin. — Miałem właśnie wracać do kraju, ale granice zostały zamknięte, więc pomyślałem, że nie będę bezczynnie siedział. Z chęcią przydam się do czegoś, pomogę.
Pierwszego dnia wolontariusze rozwieźli kilkadziesiąt posiłków w różnych dzielnicach miasta. — Będziemy na bieżąco reagować na zapotrzebowanie, modyfikować listę odbiorców, a być może ją poszerzać — wyjaśnia Jolanta Markiewicz, koordynatorka akcji z Banku Żywności w Olsztynie. — Jeśli jakieś sieci lub producenci są zainteresowani udziałem w #AkcjaZupa to zapraszamy do kontaktu z nami.


 

Źródło: inf. pras.