Koronawirus w Polsce: Zakupy SMS dla seniorów

Prototyp smartfonowej aplikacji, która w obliczu restrykcji związanych z pandemią, osobom starszym pomoże zrobić zakupy, opracowali studenci z Politechniki Gdańskiej. Obecnie pracują nad pełną wersją.
W obliczu pandemii COVID-19 wielu seniorów, ze względu na podniesione ryzyko w tej grupie wiekowej, unika wychodzenia z domu. To oznacza, że mogą mieć kłopoty z robieniem zakupów.
Aby im pomóc, studenci z Politechniki Gdańskiej – Barbara Klaudel z WETI oraz Aleksander Obuchowski, Mateusz Anikiej, Roman Karski i Bartosz Rydziński – stworzyli aplikację Zakupy SMS dla seniora / SMS Shopping for a Senior.
Działa ona niezwykle prosto. Użytkownik może wysłać SMS pod wskazany numer. Trafia on do wolontariuszy, którzy na specjalnej stronie internetowej widzą listę zamówień razem z lokalizacją każdego z nich.
Twórcy stworzyli swój program w ogólnopolskim konkursie Hack the Crisis: Tech for Good. Obejmował on tworzenie aplikacji, które będą pomocne w radzeniu sobie z epidemią. Zgłoszono prawie 190 pomysłów.
Zespół z PG zajął drugie miejsce w kategorii „Izolacja”.
„Przygotowanie aplikacji zajęło nam 5 dni – dokładnie tyle, ile trwał konkurs, na który się zgłosiliśmy. Pomysł podyktowało nam po prostu życie. Sami w tym okresie robiliśmy zakupy dla naszych dziadków i stwierdziliśmy, że chcemy pomóc ludziom, którzy nie maja kogoś z rodziny, do kogo mogliby zwrócić się o pomoc. Na razie to prototyp rozwiązania, przygotowany pod konkurs. Trwają prace, by udostępnić aplikację dla szerokiego odbiorcy.” – powiedział lider zespołu Aleksander Obuchowski.


 

Źródło: Centrum Prasowe PAP