Koronawirus w Polsce – Minister Maląg: „500+” i trzynasta emerytura niezagrożone

W związku ze zbliżającym się wielkimi krokami kryzysem gospodarczym wielu osobom towarzyszy niepokój, a nieprawdziwe pogłoski np. o wstrzymaniu wypłat świadczenia wychowawczego czy trzynastej emerytury tylko go potęgują. – Zapewniam, że środki na te świadczenia są zabezpieczone, nie ma powodu do obaw – mówi minister rodziny, pracy i polityki społecznej Marlena Maląg.
Niepewność i niepokój to warunki wyjątkowo sprzyjające rozprzestrzenianiu się fake newsów, co mogliśmy obserwować w ostatnich tygodniach. W przestrzeni publicznej zaczynają pojawiać się głosy sugerujące, że w związku z epidemią koronawirusa i grożącym nam kryzysem gospodarczym wstrzymane zostaną świadczenia wychowawcze czy trzynasta emerytura.
– Takie pogłoski są całkowicie nieprawdziwe. Pragnę gorąco zapewnić i uspokoić – nie ma powodu do obaw, żadne świadczenie nie zostanie odebrane ani wstrzymane. W budżecie państwa zabezpieczyliśmy środki na wypłatę świadczenia „500+”, trzynastej emerytury, wyprawki szkolnej w ramach programu „Dobry start” – wylicza minister rodziny, pracy i polityki społecznej Marlena Maląg.
Szefowa MRPiPS przypomina, że wiarygodnych i sprawdzonych informacji najlepiej szukać na stronach internetowych z końcówką gov.pl oraz ich profilach w mediach społecznościowych.
– Okoliczności są niecodzienne i rzeczywiście trudne, nie podsycajmy niepokoju powtarzaniem niesprawdzonych informacji. Jeszcze raz podkreślam – wsparcie dla pracowników i pracodawców przewidziane w tzw. tarczy antykryzysowej nie odbędzie się kosztem seniorów czy rodzin, a środki na wypłatę należnych im świadczeń są zabezpieczone – podkreśla minister Marlena Maląg.


 

Źródło: MRPiPS