Koronawirus w Polsce: Łódź – Specjalne formy pomocy w miejskich centrach medycznych

Miejskie centra medyczne przygotowały specjalne formy pomocy dla pacjentów, którzy w związku z koronawirusem nie mogą lub nie powinni przychodzić osobiście do swojej poradni do lekarza czy po receptę.
Dodatkowe telefony do lekarzy, specjalnie dedykowane maile w sprawie przedłużenia recept. Medycy też sami kontaktują się z pacjentami przewlekle chorymi, którym zbliża się wyznaczony termin wizyty.
Przypomnijmy: Przychodnie dla bezpieczeństwa pacjentów ograniczają porady podczas osobistej wizyty do absolutnie koniecznych. Miejskie poradnie już od kilku dni namawiają pacjentów do rozważnych decyzji w sprawie korzystania z placówek oraz sugerują kierowanie zapytań najpierw drogą telefoniczną. Dzięki teleporadom można uzyskać m.in. zwolnienie, receptę czy poradę lekarza. Ale miejskie centra medyczne uruchomiły też dodatkowe usługi dla pacjentów, którzy muszą skorzystać z porady lekarza czy przedłużyć receptę.
I tak Miejskie Centrum Medyczne Górna ze względu na aktualną sytuację epidemiczną uruchomiło specjalnie dedykowane skrzynki mailowe, osobne dla pięciu poradni. Można przez nie składać wnioski o wypisanie recepty na leki przewlekle stosowane. Informacje trzeba kierować na adresy poradni, do których pacjenci są zapisani.
I tak:
przychodnia przy ul. Felińskiego 7 recepta_felinskiego@mcmgorna.pl przychodnia przy ul. Tatrzańskiej 109 recepta_tatrzanska@mcmgorna.pl przychodnia przy ul. Odrzańskiej 29 recepta_odrzanska@mcmgorna.pl przychodnia przy ul. Cieszkowskiego 6 recepta_cieszkowskiego@mcmgorna.pl przychodnia przy ul. Rzgowskiej 170 recepta_rzgowska@mcmgorna.pl
Również Miejskie Centrum Medyczne na Polesiu uruchomiło specjalną skrzynkę mailową, przez którą można prosić o wypisanie recepty: recepta@mcmpolesie.pl. MCM Polesie uruchomiło też dodatkowe numery telefonów, pod którymi udziela teleporad.
Aktualne kontakty (do wszystkich lekarzy podstawowej opieki medycznej -nie tylko MCM Polesie) znajdziemy pod poniższym linkiem:
https://uml.lodz.pl/dla-mieszkancow/zdrowie/coronavirus-covid-19/wazne-telefony-iinstytucje/teleporady-dotyczace-koronawirusa-w-przychodniach-poz/
Miejskie Centrum Medyczne Widzew ma np. numery teleporad dedykowane nie tylko lekarzom internistom, ale i specjalistom. Kontakty do laryngologa, urologa czy ginekologa znajdziemy na stronie internetowej centrum. Telefony są dedykowane zarówno poradni na ul. Piłsudskiego 157, jak i Elsnera 19.
https://mcmwidzew.pl/images/DYzURY%20LEKARZY%20ORAZ%20TELEPORADY. pdf
oraz
https://mcmwidzew.pl/images/teleporady_elsnera.pdf
Miejskie Centrum Medyczne im. Jonschera wprowadziło zmiany w pracy poradni specjalistycznych. Do pacjentów, którzy na następny dzień mieli zaplanowaną wizytę, a nie wymagają bezpośredniej interwencji lekarza (np. badania) -pracownicy centrum zadzwonią sami i poinformują o planowanym przeprowadzeniu teleporady. W dniu planowanej „wizyty” MCM zadzwoni sam. Pacjent nie musi dzwonić. Centrum medyczne przypomina też, by uzyskać e-receptę należy założyć internetowe konto pacjenta na stronie:
https://pacjent.gov.pl/internetowe-konto-pacjenta
Również Miejskie Centrum Medyczne Bałuty wprowadziło dodatkowe kontakty telefoniczne dla pacjentów chcących korzystać z teleporad. Informacja o chęci uzyskania teleporady trafia do pracownika rejestracji, zaś oddzwania do pacjenta lekarz. Część lekarzy -specjalistów samodzielnie inicjuje kontakt z pacjentami, by skonsultować choroby przewlekłe.

 


Źródło: Biuro Rzecznika Prasowego Prezydent Miasta Łodzi