Przeglądarka 6/11.02.2020

JEST SPARALIŻOWANY W 95 PROCENTACH. I PROWADZI 500-KONNE AUTO!

Sparaliżowany w 95 procentach Sebastian Luty chce wystartować w wyścigowych samochodowych mistrzostwach Polski. Jest pomysłodawcą akcji Avalon Extreme, pomagającej osobom z niepełnosprawnościami realizować sportowe marzenia. Wspiera go jeden z ambasadorów projektu Krzysztof Hołowczyc.
Luty w 2004 roku na Hawajach złamał kręgosłup. Doznał czterokończynowego porażenia i od tego czasu porusza się na wózku inwalidzkim. Założył Fundację Avalon, pomagającą osobom z niepełnosprawnościami.
Czytaj całość na interia.pl

Domózgowy implant przywróci wzrok niewidomym

Zarządzający działem neuroinżynierii na Uniwersytecie Miguela Hernandeza w Elche (Hiszpania) Eduardo Fernandez przez lata szukał metody na przywrócenie niewidomym możliwości detekcji otaczających ich przedmiotów. Badacz osiągnął przełom. Niewidoma od 16 lat Bernardeta Gomez zobaczyła pierwsze zarysy otoczenia, korzystając ze sprzętu projektowanego przez Fernandeza.
Poddana testom Bernardeta Gomez na pół roku została wyposażona w domózgowy implant, który jest bajpasem zastępującym nerw prowadzący od mózgu do oka. Dzięki temu, korzystając ze specjalnych wyciemnionych okularów z kamerką, mogła oglądać kontury otaczających ją przedmiotów. Widziała także światło lamp, drukowane kształty oraz zarysy liter i kontury przebywających w pobliżu ludzi.
Czytaj całość na pcformat.pl

Odkryto białko, które ma związek ze zwyrodnieniem plamki żółtej (AMD)

Międzynarodowy zespół naukowców odkrył białko, którego obecność ma silny związek z najbardziej powszechną w krajach rozwiniętych przyczyną utraty wzroku – zwyrodnieniem plamki żółtej (AMD). Jak pisze w najnowszym numerze czasopismo „Nature Communications”, badacze z uniwersytetów w Manchesterze, Cardiff, Londynie i Nijmegen zauważyli, że poziom białka FHR4 we krwi osób cierpiących na AMD jest wyższy, niż u osób zdrowych. To otwiera drogę do wcześniejszej diagnozy choroby i – być może także – do znalezienia metody skutecznej terapii.

Czytaj całość na rmf.fm

Przyjechała na wózku inwalidzkim modlić się. Potem już go nie potrzebowała. Cud uzdrowienia czy efekt euforii?

Elżbieta Włodek na forum modlitewne w Arenie Jaskółka Tarnów przyjechała na wózku inwalidzkim. Po spotkaniu wyszła z hali o własnych siłach i wózek nie był jej potrzebny. Podobnie, jak wielu innych uczestników tego spotkania jest przekonana o tym, że doznała łaski uzdrowienia.
Kobieta od wielu lat miała problemy z chodzeniem. Dziesięć lat temu przeszła operację jednego kolana, pięć lat temu wszczepiono jej endoprotezę w drugim, ale specjalnej poprawy to nie przyniosło. Była w stanie przejść się tylko o kulach i na krótkich odcinkach, dosuwając jedną nogę do drugiej.
Czytaj całość na gazetakrakowska.pl

Rzeczpospolita ślepa

Wzrok jest królem zmysłów. Ludzie odbierają za jego pomocą ponad 80 proc. informacji z otoczenia. Według Światowej Organizacji Zdrowia na świecie żyje 285 mln ludzi niedowidzących, zaś 39 mln jest całkowicie niewidoma. W Polsce żyje ok. 38 mln. A więc wyobraźmy sobie, że nagle cały nasz kraj mógłby stać się niewidomy.
Czytaj całość na olesnica24.com

Night to Shine Poland 2020 w Tomaszowie Maz. Wyjątkowy bal dla osób niepełnosprawnych

Czerwony dywan, piękne limuzyny, zdjęcia fotoreporterów na tle specjalnie przygotowanych ścianek – nie, to nie relacja z gali rozdania Oskarów, ale przekaz z jedynego w swoim rodzaju balu Night to Shine dla osób z niepełnosprawnością, który odbył się 8 lutego 2020 roku w Tomaszowie Mazowieckim.
W tegorocznej, drugiej już edycji balu, bawiło się 120 osób z niepełnosprawnością z Tomaszowa, Opoczna i Popielaw oraz 70 rodziców. Towarzyszyło im 250 wolontariuszy z Polski, Stanów Zjednoczonych i Ukrainy.
Czytaj całość na naszemiasto.pl