Przeglądarka 4/07.02.2020

Zbadaj wzrok w ciągu minuty. W woj. lubelskim trwają badania oczu z zastosowaniem sztucznej inteligencji

– Jest to unikalny na skalę światową projekt naukowo-badawczy. Jesteśmy w trakcie kontynuacji badań, które realizowaliśmy na Lubelszczyźnie w zeszłym roku. Na tym etapie wykorzystujemy po raz pierwszy na świecie kamery najnowszej generacji, które służą badaniom wzroku z użyciem telemedycyny – wyjaśnia prof. Robert Rejdak, kierownik kliniki okulistyki SPSK1 w Lublinie.
W niedzielę już ok. 20 osób skorzystało z badania wzroku po mszy w parafii w Garbowie. Z kolei w miniony poniedziałek urządzenie było dostępne w urzędzie gminy w Jastkowie. We wtorek (4 lutego) specjaliści odwiedzą jeszcze przychodnię lekarza rodzinnego w miejscowości Wysokie.
Czytaj całość na kurierlubelski.pl

Świętokrzyski ZUS sprawdza wnioski o „500 plus dla niepełnosprawnych”. Na razie co szósty odrzucony

Ponad 20 tysięcy mieszkańców województwa świętokrzyskiego złożyło do ZUS wniosek o tzw. „500 plus dla niepełnosprawnych”. Do tej pory urzędnicy przeanalizowali już połowę z nich. Niestety, co szósty odrzucili. Dlaczego?
Jak mówi nam Paweł Szkalej, rzecznik świętokrzyskiego oddziału Zakładu Ubezpieczeń Społecznych w Kielcach, rozpatrywanie spraw rozpoczęto wraz z wejściem w życie ustawy, a więc 1 października ubiegłego roku. W regionie wpłynęło dokładnie 20 629 wniosków. Najwięcej w Kielcach (6453), Ostrowcu Świętokrzyskim (2070) oraz Starachowicach (1900).
Czytaj całość na www.eska.pl

Producenci filmu ‚Proceder’ pomagają niepełnosprawnym!

Film „PROCEDER”, którego kinowa premiera miała miejsce 15 listopada 2019 roku, obejrzało już zapewne ok. 1.000.000 widzów. Jest to znakomity wynik! Inną, jakże świetną informacją jest fakt, że część dochodów z filmu producenci przeznaczają na cele charytatywne.
• Producenci filmu „PROCEDER” @jolaowczarczyk i @heathcliff_janusz_iwanowski_ otrzymali od Stowarzyszenia Prometeus Anioła Dobroczynności. Producenci przekazali już Stowarzyszeniu pierwszą ratę z wpływów z biletów i wspierają niepełnosprawnych zawodników Bocci tak, jak wcześniej robił to Tomasz Chada. – czytamy na profilu Global Studio.
Czytaj całość na rapnews.pl

Warszawski ratusz zatrudnia dwa razy za mało niepełnosprawnych

W Urzędzie m.st. Warszawy pracowało w zeszłym roku 260 osób z niepełnosprawnością, co stanowiło 2,9 proc. zatrudnionych – poinformował ratusz. Ustawowy wskaźnika zatrudnienia osób niepełnosprawnych wynosi 6 proc.
Z odpowiedzi na interpelację radnych Warszawy Tomasza Herbicha i Michała Szpądrowskiego (PiS) w sprawie współczynnika zatrudnienia osób z niepełnosprawnością w Urzędzie m.st. Warszawy wynika, że w ciągu niespełna roku rządów Rafała Trzaskowskiego przybyło we wszystkich urzędach miejskich 9 pracowników z niepełnosprawnością.
Czytaj całość na tvp.info

Wózek inwalidzki jako kontroler do Xboxa: piękny ukłon w stronę niepełnosprawnych

Według danych z 2019 roku, na całym świecie są 33 miliony niepełnosprawnych graczy. To niemała grupa odbiorców. W ostatnich czasach deweloperzy i twórcy sprzętu coraz częściej tworzą swoje tytuły już od początku z pewnymi ułatwieniami dla tego typu graczy.
Przy odrobinie inwencji, kierownik operacyjny organizacji charytatywnej AbleGamers, Steve Spohn wraz z firmą ATMakers opracowali specjalną przejściówkę umożliwiającą podpięcie joysticka od wózka inwalidzkiego pod kontroler adaptacyjny Xbox. Freedom Wing Adapter to mała skrzynka z 9-pinowym portem (podpinanym pod elektryczny wózek inwalidzki), która konwertuje ruchy wykonane przez wózkersa na dane przekazywane do kontrolera (a następnie do gry).
Czytaj całość na www.dobreprogramy.pl

Niezwykły film o sportowcach z niepełnosprawnościami powstał w Poznaniu!

Film dokumentalny opowiada o motywacji sportowej i przekraczaniu własnych ograniczeń. Nosi tytuł „Zwykle Niezwykli” i został wyprodukowany przez Stowarzyszenie Jedna Chwila z Murowanej Gośliny. Stowarzyszenie działa na rzecz osób z niepełnosprawnościami. Propaguje idee integracji, równości i wolności. Sportowcy z niepełnosprawnościami opowiadają w nim swoje historie i pokazują jak walczą z przeciwnościami losu.
Czytaj całość na wtk.pl