Tomasz Szerszeń / Marek Piasecki, Komora oka

Oprowadzanie dla osób niewidomych
Termin i miejsce wydarzenia:
16.12.2019 (poniedziałek), godz. 18:00
Fundacja Archeologia Fotografii
ul. Chłodna 20
00-891 Warszawa
Wstęp wolny


 

Fundacja Archeologia Fotografii oraz Fundacja Kultury bez Barier zapraszają na oprowadzanie dostępne dla osób niewidomych i słabowidzących po wystawie Tomasz Szerszeń / Marek Piasecki, Komora oka. Spotkanie otwarte jest dla wszystkich zainteresowanych odkrywaniem sztuki wizualnej poprzez inne zmysły niż wzrok.

Opis wystawy:

Fotografowanie – jak wiadomo – jest nierozdzielnie splecione z procesem podglądania, patrzenia, które niejednokrotnie przekracza granice intymności. Podobnie jak w przypadku obcowania z archiwum: szczątkami czyjejś twórczości, ale i czyjegoś życia. Instalacja fotograficzna Tomasza Szerszenia Komora oka (ang. Eye chamber, nie. Augenkammer) opowiada o grze spojrzeń, która wkracza w przestrzeń archiwum. Punktem odniesienia jest spuścizna Marka Piaseckiego(1935-2011), fotografa, twórcy heliografii, lalek, rzeźb, kolaży. Wiele spośród jego fotografii ma intymny charakter, niejednokrotnie przetwarza motyw perwersyjnego spojrzenia czy podglądania.
W stworzonej na wystawie w galerii FAF instalacji mamy do czynienia z sytuacją wzajemnego, zwielokrotnionego podglądania, grą sobowtórów, która zawsze jest intymna i obnażająca. Komentując Piaseckiego Tomasz Szerszeń sięga po prace z własnego archiwum, z 2002 roku: czasu swoich pierwszych fotograficznych gestów. Dlatego Komora oka staje się dla artysty rodzajem archeologicznego spojrzenia: na archiwum, na postać Marka Piaseckiego, i na samego siebie.