Pierwsza Dama na jubileuszu Ośrodka Rehabilitacyjno-Edukacyjno-Wychowawczego im. Marii Majewskiej w Kielcach

Pierwsza Dama wzięła udział w uroczystości z okazji 10-lecia powstania placówki. Obchody jubileuszu, który Małżonka Prezydenta objęła swoim honorowym patronatem, odbyły się w Filharmonii Świętokrzyskiej w Kielcach.
– Z całego serca gratuluję tej niezwykle prężnej i owocnej 10-letniej działalności – mówiła Agata Kornhauser-Duda, podkreślając, jak ważne jest dla niej osobiste uczestniczenie w tym wyjątkowym dla społeczności ośrodka święcie.
– Nie mam co do tego wątpliwości, że przez te dziesięć lat dokładali Państwo wszelkich starań, by nie tylko umożliwić dzieciom i młodzieży z niepełnosprawnościami realizację edukacji przedszkolnej i szkolnej, ale też, żeby stworzyć wspaniałe warunki dla ich wszechstronnego rozwoju i przygotować ich do tego, by możliwe jak najbardziej samodzielnie byli w stanie funkcjonować w życiu społecznym – akcentowała Pani Prezydentowa.
– Przez te ponad cztery lata bardzo często miałam okazje odwiedzać różnego rodzaju placówki, instytucje, ośrodki, które wspierają osoby z niepełnosprawnościami – wspominała swoją misję w roli Pierwszej Damy Agata Kornhauser-Duda, przyznając, że tym, co zawsze robi na niej największe wrażenie to fakt, że „wszystkie te społeczności są wspaniałą, zgraną wspólnotą, w której każdy czuje się ważny i potrzebny”.
– Wkładają Państwo całe serce w wychowanie swoich podopiecznych i dają im cząstkę siebie. Za tę piękną postawę szacunku i zrozumienia dla specyficznych potrzeb swoich wychowanków, postawę pełną empatii i wrażliwości bardzo serdecznie dziękuję – dodała.
Uroczystość w Filharmonii Świętokrzyskiej uświetniły przygotowane przez wychowanków i wychowawców OREW występy artystyczne, inspiracją do powstania których było codzienne życie ośrodka. Jubileusz 10-lecia placówki stał się również̇ okazją do wyróżnienia i podziękowania pracownikom, którzy od początku tworzyli i tworzą dziś jego środowisko.
Na koniec Pierwsza Dama, dziękując za dotychczasową działalność życzyła, by w przyszłych dekadach istnienia ośrodka rozwijał on się jeszcze lepiej, by wszystkie plany się zrealizowały, a podopieczni zawsze czuli się szczęśliwi.
W wydarzeniu wzięli udział m.in. pani dyrektor OREW w Kielcach – Joanna Błońska, a także przewodnicząca PSONI Koło w Kielcach – Iwona Godek, i wiceprzewodnicząca tutejszego PSONI – Marzanna Wiszniewska.


Ośrodek Rehabilitacyjno–Edukacyjno–Wychowawczy (OREW) im. Marii Majewskiej w Kielcach powstał w 2009 roku. Placówkę prowadzi Polskie Stowarzyszenie na rzecz osób z Niepełnosprawnością Intelektualną Koło w Kielcach.
OREW umożliwia dzieciom i młodzieży z niepełnosprawnością̨ intelektualną realizację obowiązku szkolnego i obowiązku nauki.
Misją ośrodka jest wszechstronny rozwój uczniów niepełnosprawnych intelektualnie oraz przygotowanie ich do samodzielnego, niezależnego życia na miarę indywidualnych możliwości.
Patronką placówki jest Maria Majewska (1945 – 1995), która jako pierwsza w Kielcach zaczęła gromadzić wokół siebie rodziców dzieci z różnymi niepełnosprawnościami. W 1981 roku zainicjowała powstanie Koła Dzieci Specjalnej Troski przy Towarzystwie Przyjaciół Dzieci.


 

Źródło: prezydent.pl