exposé Premiera: Będą 13 i 14 emerytury

Różnorodne programy wsparcia dla rodziny będą osią mojego rządu – zapowiedział w swoim exposé premier Mateusz Morawiecki. Szef Rządu mówił też m.in. o rozwoju i działaniach na rzecz wspierania przedsiębiorców, o trzynastych i czternastych emeryturach, równości płac kobiet i mężczyzn oraz wspieraniu elastycznych form zatrudnienia dla rodziców.
Expose premiera
Rodzina jest i musi pozostać fundamentem społeczeństwa – podkreślił w swoim wygłoszonym we wtorek exposé premier Mateusz Morawiecki. Jak zaznaczył, Polacy to wielki naród z wielką przeszłością. – Czas na przyszłość – ogłosił szef rządu.
Premier Mateusz Morawiecki zapowiedział, że rząd w rozpoczynającej się właśnie kadencji skupi się na rozwoju, czego początkiem będą zmiany wspierające przedsiębiorców. To m.in. niższy ZUS dla małych firm – średnio o 500 zł, „ryczałt do jednego, a potem dwóch milionów euro obrotu”, niższy CIT „do dwóch milionów euro obrotów”, ponad miliard złotych na dodatkowe inwestycje strategiczne dla firm.
– To łącznie kilka kolejnych miliardów złotych dla małych i średnich polskich firm – zadeklarował premier.
Jak stwierdził szef rządu, nie ma rozwoju gospodarczego bez solidarności, dlatego rząd nie zapomni o osobach starszych i niepełnosprawnych. W swoim exposé zapowiedział wypłatę trzynastej emerytury w 2020 r., a w 2021 roku – czternastej, a także dalsze wspieranie aktywności osób starszych m.in. poprzez rozbudowę Domów Seniora.
Nawiązując do kwestii różnic w płacach kobiet i mężczyzn premier Mateusz Morawiecki zaznaczył, że równość w miejscu pracy jest „wartością, o którą będziemy mocno zabiegać”. – Będziemy dążyć do sprawiedliwej zasady: taka sama płaca za taką samą pracę dla kobiet i mężczyzn – zapowiedział. O tym, że rząd Prawa i Sprawiedliwości wzmacnia rodzinę i docenia pracę kobiet, ma świadczyć m.in. program „Mama 4+”. – Jako pierwsi konkretnie odpowiedzieliśmy na problem nieopłacanej pracy kobiet, które wychowywały co najmniej czwórkę dzieci – powiedział premier.
Prezes Rady Ministrów mówił też m.in. o konieczności zapewniania elastycznych form zatrudnienia dla rodziców, strategii demograficznej oraz strategii wielkiego powrotu Polaków do ojczyzny.
– Już teraz udaje nam się skutecznie walczyć z nierównościami, z którymi mierzy się niemal cały Zachód. Wskaźnik nierówności społecznej, tzw. wskaźnik Giniego, spadł od 2015 r. poniżej 28 pkt. To oznacza, że w zaledwie cztery lata udało nam się sprawić, że poziom nierówności jest taki jak w Danii – zauważył premier. Jak zaznaczył, nierówności w Polsce są mniejsze niż przeciętnie w Europie, a także mniejsze niż np. we Francji, w Niemczech, we Włoszech czy Wielkiej Brytanii. – Za tym idzie spadek biedy. W ciągu trzech lat wyrwaliśmy z zagrożenia biedą ok. 2 mln Polaków – stwierdził premier Mateusz Morawiecki.


 

Źródło: MRPiPS